بررسی Poochy and Yoshi’s Woolly World؛ سرزمین کاموایی

بررسی Poochy and Yoshi’s Woolly World؛ سرزمین کاموایی

حدود 2 سال پیش بود که نینتندو Yoshi’s Woolly World را برای کنسول خانگی اش یعنی Wii U منتشر کرد. هفتمین نسخه از سری بازی های Yoshi، پلتفرمری دو بعدی بود که توانست تا حد خوبی نظر منتقدان را به خود جلب کند و بین کاربران کنسول خانگی نینتندو هم محبوبیت خوبی بدست بیاورد.

به تصمیم نینتندو، این نسخه از سری Yoshi چندی پیش برای کنسول خانگی این شرکت یعنی 3DS هم عرضه شد. نسخه 3DS این بازی، یک پورت ساده نیست و اتفاقا به علت تفاوت هایی که با نسخه اصلی دارد، با نام Poochy and Yoshi’s Woolly World عرضه شده.

مانند هر پلتفرمر دیگری، مهمترین رکن این بازی هم مراحلش هستند و تمامی 48 مرحله Yoshi’s Woolly World، تشکیل شده اند از سکو هایی که باید با پلتفرمینگ از آن ها عبور کنید و پازل هایی که باید با تکیه بر محیط اطراف تان حل شان کنید.

اما جدا از پلتفرمینگ، گشت و گذار هم از ارکان اساسی این بازی است. آیتم های مختلفی به طرز زیرکانه ای درون محیط بازی مخفی شده اند که دست یافتن به آن ها نیازمند دقت و حوصله است. نگاه به ظاهر شاد و کودکانه این بازی نکنید، پیدا کردن برخی از این آیتم ها می تواند بسیار سخت و چالش برانگیز باشد!

در واقع از پلتفرمینگ نسبتا ساده اغلب مراحل که بگذریم، باید بگوییم که چالش اصلی این بازی در آیتم های مخفی اش نهفته شده. البته مراحلی هم هستند که طرفداران و کهنه کاران ژانر پلتفرمینگ را با طراحی شان به وجد خواهند آورد، اما به طور کلی پلتفرمینگ در اکثر مراحل نسبتا ساده است.

با پیدا کردن آیتم های پنهان در هر مرحله، مراحل مخفی آزاد خواهند شد. همین مراحل بازیکنان را به جست و جو در سطح مراحل برای یافتن تمامی آیتم های مخفی ترقیب می کنند و باعث می شوند که گشت و گذار، جنبه بسیار مهمی از گیم پلی این بازی باشد.

همانند نسخه Wii U، مراحل این بازی را می توان به دو شکل مختلف تجربه کرد، یا در مود کلاسیک و یا در مود ملو. مود کلاسیک نسبت به نسخه کنسول خانگی نینتندو تغییر خاصی به خود ندیده، اما مود ملو، به واسطه دگرگونی هایی که توسعه دهندگان در گیم پلی نسخه 3DS اعمال کرده اند، دست خودش تغییرات فراوانی شده.

مود کلاسیک برای بازیکنان صبور تر و حرفه ای تر است تا بتوانند مهارت های پلتفرمینگ خود را به چالش بکشند و مود ملو برای آنانی تعبیه شده که صرفا می خواهند بدون هیچ دغدغه ای، اوقات فراقت شان را با یک بازی مفرح و خوش رنگ و لعاب پر کنند.

با تعویض مود از کلاسیک به ملو، دو تغییر مهم صورت می گیرد که هم پلتفرمینگ و هم گشت و گذار را ساده تر می کند. اولا یوشی بال کسب می کند و می تواند به کمک این بال ها پرواز کند و ثانیا Poochy ها، این سگ های کاموایی دوست داشتنی به یوشی در پیدا کردن آیتم های مخفی یاری می رسانند.

پوچی ها جدا از این که در پیدا کردن آیتم های مخفی به یوشی کمک می کنند، کاربرد های متعدد دیگری هم دارند. برای مثال گاهی اوقات کاملا سرخورد دشمنان را از سر راه بر می دارند و مسیر را برای یوشی همواره می کنند. در واقع هدف پوچی ها این است که مد ملو را تا حد ممکن برای بازیکنان تازه کار ساده کنند.

خوشبختانه، می توان در هر لحظه و حتی در وسط هر مرحله هم مود بازی را تعویض کرد. به این ترتیب هر گاه حس کردید که مود ملو، بازی را بیش از حد ساده کرده و لذت گشت و گذار را از شما گرفته، می توانید وارد مود کلاسیک شوید. اگر هم نیاز به کمک داشتید، می توانید از همراهی پوچی ها در مود ملو بهره مند شوید که همانند یک سیستم راهنما عمل می کنند.

همان طور که از اسم بازی مشخص است، مهم ترین تغییر نسخه 3DS نسبت به نسخه Wii U، پوچی ها هستند. اما متاسفانه این تغییر همان طور که گفتیم تنها به شکل یک سیستم راهنما در مود ملو پیاده شده و تاثیر بزرگ تری روی گیم پلی بازی ندارد. بنابراین آنای که پیش تر نسخه Wii U را تجربه کرده بودند، اگر نسخه 3DS را بازی نکنند چیزی را از دست نخواهند داد.

حالت کو اپ نسخه Wii U، حذف شده و بخش Poochy Hut به این نسخه اضافه شده. این بخش شامل یک سری مراحل رانر می شود که کاملا با مراحل اصلی متفاوت اند و تنوع خوبی به شمار می روند. این مراحل هم چالش های خاص خودشان را دارند و مهارت یافتن در ان ها می تواند بسیار سخت باشد.

گرافیک هنری این بازی  به نوبه خود بسیار چشم گیر و بامزه است. هر چیزی که فکرش را بکنید از کاموا های خوش رنگ و لعاب شکل گرفته. بازیکن می تواند به لطف ابزار کامل و جامعی که برای ساخت شخصیت در نظر گرفته شده، یوشی خود را شخصی سازی کند و رنگ و طرح وی را کاملا تغییر دهد.

متاسفانه به دلیل سخت افزار ضعیف تر 3DS، گرافیک تکنیکی این بازی کیفیت نسخه Wii U را ندارد. کیفیت تکسچر ها و حتی رنگ بندی ها به مراتب کاهش یافته تا Poochy and Yoshi’s Wooly World روی 3DS قابل اجرا باشد.

جدا از مسائل تکنیکی، نسخه 3DS از نسخه Wii U بهتر و قوی تر است. جذف کو آپ، اضافه شدن پوچی ها به مود ملو و افزوده شدن مراحل Poochy Hut موجب شده اند که نسخه 3DS، نسخه برتر این بازی لقب بگیرد، هر چند که تفاوت میان این 2 ان قدر ها هم زیاد نیست.

جمع بندی

مهم نیست که چقدر در بازی های پلتفرمر مهارت دارید. Poochy and Yoshi’s Woolly World، عنوانی است که هر گیمری، با هر سطحی از تجربه و با هر سنی می تواند از آن لذت ببرد و ساعت ها با آن سرگرم شود.

اگر دنبال یک پلتفرمر خوب و با کیفیت هستید که مهارت های تان را به چالش بکشد، می توانید از مود کلاسیک این بازی لذت ببرید. اگر صرفا می خواهید وقت بگذرانید و اصلا و ابدا نمی خواهید خود را درگیر چالش های مختلف کنید، مود ملو برای شما در نظر گرفته شده.

The post appeared first on .

بررسی Poochy and Yoshi’s Woolly World؛ سرزمین کاموایی