10 بازی موردانتظار سال 2017 از دید پردیس‌گیم

10 بازی موردانتظار سال 2017 از دید پردیس‌گیم

ساعاتی قبل سال 2017 سرانجام آغاز شد! سالی که بزودی با ماجراجویی جدیدمان با Gravity Rush 2 و فرورفتن در اعماق تاریکی Resident Evil 7 رنگ و بویی ژاپنی به خود می‌گیرد و در ادامه با سیل بزرگی از عناوین کوچک و بزرگ یک نقطه عطف از لحاظ تنوع محتوا را در نسل هشتم برایمان رقم می‌زند.

به مانند هر سال در این مقاله به مرور عناوینی خواهیم پرداخت که در سال 2017 می‌توانند یک “تجربه جدید” را برای ما داشته باشند و از لحاظ سبک و گونه‌، دارای ریشه‌ها و عناصر منحصربفردی هستند، بدیهی است که با توجه به سیل بزرگ عناوین امسال قراردادن تمامی آن‌ها در تنها 10 بازی کار غیرممکنی است اما لیست حاصل شده عناوینی را شامل می‌شود که مقوله “تجربه جدید” را بخوبی درون خود جای می‌دهند.

نکته مهم: این لیست تنها شامل عناوینی است که به طور رسمی تایید شده در سال 2017 منتشر می‌شوند به همین دلیل بسیاری از بازی‌های مطرح نظیر Days Gone، Cyberpunk 2077، Detroit: Become Human و God Of War در آن جای ندارند.

 

10- Nier: Automata

Developer: Platinum Games

Platforms: PlayStation 4 ، PC

علی رجبی: “فیلیپ کی دیک” مدت‌ها پیش سوالی را تحت این عنوان که آیا “آدم مصنوعی‌ها خواب گوسفند برقی می بینند” را مطرح کرده بود و حال من می‌گویم بله و حتی فراتر از گوسفندان برقی! و مدرک من عنوانی نیست مگر NieR : Automata، جدیدترین ARPG شرقی. درحالی که موجوداتی ماشینی دنیای انسان‌ها را مورد تهاجم خود قرار داده‌اند، انسان‌ها دیگر مثل همیشه یک جنگجوی خفن و یا شکارچی‌ای بی‌باک را به سراغشان نفرستاده و در عوض اندرویدهایی با قابلیت دیدن خواب انسان‌های زنده را به میادین مبارزه فرستاده‌اند. اندرویدهایی که تنها بدن آن‌ها فلزی است نه قلب آن‌ها؛ دریغ ار آنکه تنها وظیفه آن‌ها از بین بردن دشمن است و نه ابراز احساسات. براستی جز داستان بازی چه چیزی انقدر NieR را خاص و مورد انتظار کرده است ؟ بهتر است بگویم چه چیز آن‌‌ را خاص نکرده است! اگر کمی دقت کنید متوجه می‌شوید که بسیار گذشته و ما همچنان یک Hack and Slash خوب از این نسل دریافت نکرده‌ایم، و NieR بعد از مدت‌ها می‌خواهد این خواسته دیرینه را به سرانجام رسانده و ما تشنگان خون و مبارزه را سیراب کند!‌ گیم پلی‌ای ساخته شده توسط هنرمندان شرقی که همه‌مان آن‌ها را می‌شناسیم، PlatinumGames! و اما این تنها آخر کار نبوده و بازی همچنان کارت‌‌های بسیاری را برای پیروزی در دست دارد، همچون موسیقی دلنواز و یا‌ طراحی چشم‌گیرش. اگر شما نیز همچون من مدت‌هاست که در انتظار یک عنوان اکشن با عناصر H&S که در آن چاشنی هنرهای شرقی است بوده‌اید، باید بگویم انتظارات شما به پایان رسیده، زیرا عنوانی که در آینده نه چندان دور منتظرش هستیم تک تک این خواسته‌هارا برآورده خواهد کرد.

9- Resident Evil 7: biohazard

Developer: Capcom

Platforms: PlayStation 4 ، Xbox One ، PC

محمد حیدری: می‌گویند هرگز به دنبالِ “شادی” و یا “داشته‌های از دست رفته‌ات”، درست در همان نقطه‌ای که آن‌ها را از دست داده‌ای نگرد! از طرفی خوب می‌دانیم که در نهایت، همه‌ی ما بیشتر برای شانس‌های تازه‌ و ریسک‌هایی که در زندگی‌مان امتحان نکرده‌ایم حسرت‌خواهیم خورد تا کار‌هایی (هر چند اشتباه!!) که انجام داده‌ایم. توسعه‌دهندگان عنوان بسیار مورد‌انتظارِ “رزیدنت اویل” بعد از سراشیبی کیفیِ غیرقابل انکار سری پس از نسخه‌ی چهارم، با سه مسیر (انتخاب اصلی) مواجه شدند. ادامه‌ی فرمول پیشین ، بازگشت به سبک و سیاق نسخه‌های اول تا سوم و یا ورود به حال و هوایی کاملا تازه در نسخه‌های شماره دار سری. حال به قسمت اول متن بازگشته و دو جمله‌ی ابتدایی را یکبار دیگر مرور کنید. تصمیم نهایی توسعه‌دهندگان در مورد آینده‌ی این سری را می‌توان مصداقی بارز از تلاش برای عمل به مفهوم این دو جمله دانست. تصمیمی که باعث شده تا ناشناخته‌ها، سوالات و احتمالات بسیار زیادی در این نسخه‌ی از سری انتظار ما را بکشند و فارق از کیفیت نهایی کار که مستقیما به شیوه‌ی اجرایی کردن این تصمیم از طرف شرکت سازنده بستگی دارد، تک‌تک هواداران بی‌شمار سری (حتی آنانکه نسبت به عملکرد این نسخه‌ بسیار بدبین هستند) برای رسیدن به “پاسخِ قطعی” سوالی مبهم لحظه شماری می‌کنند:

” آیا مسیر تازه‌، این سری را پس از سال‌ها به روز‌های روشن خود باز‌خواهد گرداند؟”

8- For Honor

DeveloperUbisoft Montreal

Platforms: PlayStation 4 ، Xbox One ، PC

علی قربانی: For Honor یک تجربه جدید با ایده‌ای بلندپروازانه برای یوبی‌سافت محسوب می‌شود. پیوند روح چندنفره بازی‌های شوتر با سبک Hack & Slash راهی است که قبلا طی نشده و شاید اولین تلاش، آن هم توسط شرکتی که سابقه جریان‌سازی و طی‌کردن راه‌های کمتر رفته شده را دارد نزدیک به موفقیت باشد. موفقیت For Honor در گروی ایجاد تنوع و چالش لازم در بخش چند نفره و برآمدن از پس ایده مبارزات تن‌به‌تن است. جسارت یوبی‌سافت در پرداخت ایده‌ای جدید و جریان‌ساز است و بی‌شک برای کسانی که روزی رویایی تجربه اثری بر مبنا مبارزات سرد و کلاسیک و سنگین را داشتند که به شکل واقع‌گرایانه‌ای ارائه شده است، For Honor یکی از منحصربفردترین بازی‌های آن‌ها در نسل جاری می‌تواند قلمداد شود.

7- Uncharted: The Lost Legacy

Developer: Naughty Dog

Platform: PlayStation 4

محمد تقوی: اصولا وقتی استودیویی در سطح Naughty Dog وعده‌های خوش مزه به شکل DLC به ما می‌دهد، تصور بد درآمدنش از فکر به دور است. Left Behind با بسط داستان “الی” به خوبی نشان داد که چطور یک بسته الحاقی می‌تواند ارزشی همچون بازی اصلی را داشته باشد. بدبختانه دموی معرفی “میراث گمشده” و ساختار بیش از حد اسکریپتی‌اش به شدت توی ذوق زدند. اما جای نگرانی نیست! بر روی کاغذ ایده‌های فوق العاده‌ای در انتظارمان است. “کلویی” محبوب و دوست داشتنی (!) باری دیگر برای کشف یک جسم باستانی راهی سفری پرمخاطره می‌شود اما برخلاف نیتن و گروهش، “نیدین” فرمانده‌ی پیشین گروه Shoreline و یکی از آنتاگونیست‌های نسخه‌ی چهارم او را همراهی می‌کند و این ترکیب یک فرصت متفاوت برای نشان دادن روی تاریک‌تر و خشن‌تر کلوئی است. محیط نسبتا جدید به شکل شهری در هند که مورد تهاجم گروهی نامشخص (و احتمالا آدم‌ بدهای بازی) تنوع بصری خوبی به بازی داده. این محیط نسبتا خشن‌تر حس و حال را کمی از ماجراهای نیت دور می‌کند و تغییرات دوربین با سنگینی حرکت کلوئی در دموی مشخص شده، نوید یک تجربه‌ی متفاوت می‌دهد. اما مهم‌تر از همه، معتقدم “میراث گمشده” یک فرصت است برای بسط این گونه محتوا به دیگر شخصیت‌های محبوب مثل “چارلی کاتر”؛ امیدواریم با دور شدن از ساختار اسکریپتی “میراث گمشده” اگر واقعا پایان سری است، خداحافظی زیبایی برای طرفداران باشد.

6- Horizon Zero Dawn

Developer: Guerrilla Games

Platform: PlayStation 4

سینا ربیعی: در پشت نام Horizon Zero Dawn نام سازنده‌ای درج شده که توانایی‌اش در خلق عناوین شوتر با سطح فنی فوق‌العاده زبانزد است و از طرفی پاشنه آشیل همین سازنده چیزی جز عدم توانایی در پرداخت درست ایده‌ها و طرح داستانی نیست. Horizon Zero Dawn به عنوان جدیدترین دستپخت “گوریلا گیمز” یک حهان پررمز و راز را به ما می‌دهد که از هم‌اکنون سوالات زیادی را در ذهنم‌مان پدید می‌آورد، چرا جهان رو به نابودی رفته است؟ این دایناسورهای روباتیک چطور ایجاد شده‌اند؟ آن‌ها به دنبال چه چیزی هستند؟ قطب منفی اصلی داستان یک انسان است و یا یک ربات؟  جسارت گوریلا گیمز در خلق چنین جهانی با گیم‌پلی و مکانیک‌های خیره‌کننده قابل تحسین است و ماحصل این بلندپروازی اثری شده است که با دیدن نمایش‌های آن بی‌شک لذت می‌بریم و از دیدن مکانیزم‌های فنی فوق‌العاده‌اش به وجد می‌آییم اما کماکان در انتهای فکرمان یک شک باقی می‌ماند، آیا “گوریلا گیمز” می‌تواند به ضعف همیشگی خود پایان دهد و یک اثر عظیم و نقش آفرینی بر مبنای جهانی فانتزی را از لحاظ داستانی بدرستی ارائه دهد؟ اگر بازی در این بخش مثبت واقع‌شود آن‌گاه می‌توان از Horizon Zero Dawn به عنوان یکی از دستاوردهای دنیای بازی در نسل هشتم نام برد.

5- Prey

Developer: Arkane Studios

Platforms: PlayStation 4 ، Xbox One ، PC

سید محمدرضا مجاب: استودیوی “آرکین” بدون شک پدیده نسل هفتم بود که با ساخت عنوان تحسین شده‌ی Dishonored توانست یک رویکرد نوین را در لول دیزاین یک بازی خطی ارائه دهد. دستاورد‌های این بازی موجب گشت که “بتزدا” سکان‌داری پروژه بزرگ و فراموش‌شده Prey را نیز به آن‌ها بسپارد، اثری که قرار است کاملا از نسخه ی اول و شکل و شمایل آن جدا شود و به یک عنوان خاص و منحصر به فرد تبدیل گردد. نمایش‌های اولیه ی بازی، به شدت یادآور عناوینی بزرگ و جریان‌ساز همچون سری Bioshock (و پدر معنوی آنها، SystemShock) بود و بسیار متفاوت‌تر از چیزی که انتظار داشتیم! خبری از “جهان‌باز” شدن های بی منطق نسل جدید هم نیست و اتفاقا Prey قرار است یک عنوان خطی باشد و با لول دیزاین خود گیمرها را سورپرایز کند؛ دقیقا مشابه Dishonored که به عنوان اثری خطی بسیار عمیق‌تر و غنی‌تر از عمده عناوین “جهان‌باز” حس “آزادی عمل” که غایت اصلی آثار جهان باز است را به ما انتقال داد و ماحصل این دستاورد مراحلی بود که هر شخص می‌توانست بر مبنا تفکر و شیوه بازی خود به سبکی منحصربفرد آنرا به پایان برساند. در Prey نیز راه های مختلفی برای پیشروی در یک مرحله وجود دارد و داستان های جانبی فراوانی در کنار ماموریت های اصلی به چشم می خورند که اگر محیط ها را به خوبی نگردید ممکن است اصلا به آن‌ها برنخورید! Prey حاصل دستاوردهای Bioshcok و Dishonored است که با عمق و تنوعی بسیار بیشتر در مبارزان و قدرت‌ها قرار است تبدیل به شوتر اول شخصی شود که بسیاری آرزویش را دارند، عنوانی که عمق و محتوایش این سبک را به مرحله‌ی جدیدتری هدایت کند. 

4- The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Developers: Nintendo Entertainment

Platforms: Wii U ، Nintendo Switch

کسرا کریمی‌اصل: اگر تا به حال افسانه‌های زلدا را تجربه نکرده‌اید حلقه مفقوده بزرگی را به عنوان یگ گیمر در تجربه خود دارید، اصولا چیزی که برای مایی که کنسول نینتندو نداشتیم در امثال تومب‌ریدر‌های جدید و دارک‌سایدرزها موجب شوق می‌شد ریشه‌هایش در همین افسانه‌های زلداست، یک ماجراجویی به شدت خالص که در جهانی فانتزی‌طور بر مبنا شمشیر/جادوگری که وای بر آنها که با مشاهده از روی عکس‌ها و نمایش‌هایش آن را قضاوت نادرست کردند. نسخه جدید گویا سرنوشتی مثل Twilight Princess داشته که عدم موفقیت گیم کیوب باعث بین نسلی شدنش شد و خب اگر آن بازی را یادتان باشد چیزی که خیلی خاصش می‌کرد (به جز پلات آبکی‌اش) فضای تاریک‌ترش نسبت به مجموعه بود که به نظرم خوشبختانه این نسخه گیر آن نمی افتد، بازی باید خیلی وقت پیش عرضه می‌شد و احتمالا در بخش عیب‌یابی نینتندو (نور به قبرشان ببرد) گیر افتاده تا از هر گونه باگ یا گلیچ رهایی یابد و خب از همین الان باندل نینتدو سوویچ این بازی باید در لیست خرید خیلی از ما قرار بگیرد.

3- Red Dead Redemption 2

Developer: Rockstar San Diego

Platforms: PlayStation 4 ، Xbox One

کسرا کریمی‌اصل: بیایید اول تکلیفمان را با ترجمه درست نام بازی مشخص کنیم، برای من یکی که Red Dead خیلی بیشتر از آنکه تدائی‌گر سرخ پوست مرده باشد (آن هم در اثری که نشانی از سرخ پوست‌ها درش نیست) القا کننده مرگ خونین و سرخ است، در خون افتادن و خون غلتیدن، همچون جان مارستون در شماره اول، مرگ سرخی توامان با رستگاری، مرگی که برای من از عمیق‌ترین تجربیات نسل پیشین بود، و خب خوشبختانه این راکستارِ کم کار شده این نسل دست روی ساخت ادامه این عنوان گذاشته، هرچند چیز زیادی از ماجرایش نمی دانیم اما به نظرم صرف تجربه نسخه قبلی این نسخه را در بالا بالاهای لیست انتظار ما قرار می‌دهد، و خب قطعا اولین بازی تماما نسل هشتمی راکستار با گرافیک عجیب و غریب و تم وسترن‌اسپاگتی‌ خونینش نیامده دل همه ما را آب انداخته است.

 2- Persona 5

Developer: Atlus ، P Studio

Platform: PlayStation 4 ، PlayStation 3

کسرا کریمی‌اصل: شاید در کل این لیست، انتظار برای آمدن Persona 5 برای هوادارنش از همه دشوارتر باشد، آخرین قسمت از این مجموعه خارق‌العاده مدت‌هاست که در ژاپن عرضه شده و خب تمام فروم‌ها و وبسایت‌های خبری مرتبط با این بازی سراسر پر شده از انواع و اقسام اسپویل و نکات مهم داستانی که تا قبل از تجربه بازی نباید بدانید، پس اگر می‌بینید آمار نقش‌آفرینی ژاپنی بازهای سایت‌ها و فروم‌ها این چند وقت کم شده بدانید دلیلش همین بایکوت موقت اخبار از سوی آنهاست، از طرف دیگر هم Atlus گویا می‌خواهد سنگ تمام بگذارد و این سندروم دوبله بیهوده و بی کاربرد زبان انگلیسی را در آثار ژاپنی با کیفیت و دقتش چنان ریشه کن کند که ما مجبور نباشیم همان اول کار زبان بازی را به زبان بومی تغییر بدهیم، در کل انتظار برای پرسونا 5 سخت است، و متاسفانه فاینال فانتزی 15 هم آنقدری که باید و شاید عطش ما را خاموش نکرد، پس صرفا مجبوریم که منتظر باشیم، و خب انتظار برای چنین اثری بی‌نهایت سخت است.

Mass Effect: Andromeda -1

Developer: BioWare

Platforms: PlayStation 4 ، Xbox One ، PC

سید محدرضا مجاب: بسیاری از ما به کهکشان، به وسعت بی پایان آن و به سفرهای فضایی فکر کرده‌ایم. آیا زمانی خواهد رسید که انسان ها به سادگی تمام به اکتشافات بین سیاره ای بپردازند؟ ایده‌ی جهان “مس افکت” نه تنها پا را فراتر از این می گذارد، بلکه دنیایی را روایت می کند که انسان‌ها به یک نژاد مطرح و پیشرو در کهکشان راه شیری تبدیل شده‌اند. گیمر در نقش یک انسان، برای نجات کهشان تلاش می‌کرد، تلاش برای متحد ساختن نژادهایی که نه تنها با یکدیگر، بلکه در میان خود نیز اختلافات فراوانی داشتند. تلاش “فرمانده شپرد” برای نجات نه تنها انسان‌ها، بلکه‌ همه‌ی ساکنان راه شیری منجر به خلق یک اسطوره شد، اسطوره‌ای که البته قرار است در نسخه ی جدید کنار گذاشته شود. Andromeda همانطور که از اسمش پیداست به نزدیک‌ترین کهکشان اطراف ما رفته و قرار است جهانی بکر و دست نخورده را برایمان آماده کند. اینجا دیگر انسان‌ها قدرتمند و پیشرو نیستند، بلکه وظیفه‌ی ماست که به عنوان Pathfinder رهبری نژاد انسان را برعهده بگیریم و از آنها محافظت کنیم. Mass Effect Andromeda قرار است به این سری جانی تازه ببخشد و مسیری تازه را در برابر ما قرار دهد، حتی بدون فرمانده شپرد و همراهان وفادارش، مسیری که می‌تواند پس از “The Witcher 3” بار دیگر ژانر نقش‌آفرینی را ارتقا دهد.

………………

این نظرات نویسندگان سایت پردیس‌گیم بود از 10 اثری که علاوه بر موردانتظاربودن، یک تجربه منحصربفرد و پیشرو را نیز ارائه خواهند داد اما نظرات شما به عنوان اعضای خانواده پردیس‌گیم چیست؟ شما بیش از همه در انتظار عرضه چه عناوینی هستید؟

10 بازی موردانتظار سال 2017 از دید پردیس‌گیم