«گلکسی اکس»؛ داستان توسعه موبایل‌ های تاشوی سامسونگ از ابتدا تا امروز

«گلکسی اکس»؛ داستان توسعه موبایل‌ های تاشوی سامسونگ از ابتدا تا امروز

داشتن موبایل‌ های انعطاف‌ پذیر و تاشو دیر یا زود به واقعیت بدل می‌شود، فقط شاید کمی زمان ببرد تا شاهد حضور واقعی آنها در بازار باشیم. با این حال، احتمال اینکه که کمپانی سامسونگ تا سال آینده، برای نخستین بار موبایل‌های قابل انعطاف خود را به تولید تجاری برساند، بسیار زیاد است.

این احتمال به حدی به واقعیت نزدیک شده که شاید از همین حالا بتوان نام این موبایل را حدس زد. از این پس در مجموعه‌ اطلاعات فاش شده از این کمپانی مذکور در تولید موبایل‌های تاشو، ثبت پتنت مرتبط به موبایل‌های انعطاف‌ پذیر و شایعاتی از این دست، باید دنبال ردپایی از نام «گلکسی اکس» بگردیم.

چه گلکسی اکس سامسونگ در کانون این توجهات باشد یا خیر، به هر حال در آینده نزدیک وارد دنیای موبایل‌ های خم شونده خواهیم شد. اما برای اینکه ببینیم از کجا به اینجا رسیدیم و به کدام سمت و سو می‌ رویم، بد نیست با هم نگاهی به داستان تولید موبایل‌های خم شونده سامسونگ تا اینجای کار داشته باشیم.

ایده ای که سن آن به ۵ سال می رسد

224468

ایده طراحی و ساخت موبایل‌ های تاشو و قابل انعطاف، برای سامسونگ تازگی ندارد چراکه این کمپانی برای نخستین بار در سال 2011 میلادی، یعنی 5 سال پیش یک نمونه اولیه ارائه کرد.

هرچند ظاهر این موبایل بسیار زمخت بود اما باز هم این طرح اولیه کارآمدی خود را نشان داد چراکه با وجود 100 هزار بار خم و راست کردن، همچنان سالم باقی ماند و تنها در قسمت وسط صفحه نمایش شاهد افت 6 درصدی روشنایی تصویر بودیم؛ این همان ناحیه‌ای بود که موبایل درست از همانجا تا می‌ شد.

 

قطعا این موبایل یک محصول تجاری نبود اما از آن سال به بعد سامسونگ ویدیویی از یک طرح مفهومی موبایل کاملا خم شونده و شفاف که قادر بود از یک دیوایس با ابعاد اسمارت فون به یک دیوایس با ابعاد تبلت تبدیل شود، منتشر کرد که این ویدیو بار دیگر از عزم و اراده سامسونگ برای دستیابی به این تکنولوژی جالب خبر می‌ داد.

موانع ساخت موبایل‌های انعطاف‌پذیر – تاشو

در حالیکه حتی هنوز هم با ساخت دیوایسی که سامسونگ در ویدیوی مفهومی خود به آن اشاره کرده بود فاصله داریم، سامسونگ تا سال 2012 سخت کوشید تا نخستین نسل از موبایل‌های انعطاف‌پذیر یا تاشو را تولید و عرضه کند اما گزارشی که اواخر آن سال منتشر شد، حاکی از مشکلاتی بود که بر سر راه تولید نمایشگرهای انعطاف‌پذیر قرار داشت، به طوریکه تولید نخستین نمایشگرهای خم شونده را دست کم تا سال 2013 میلادی به تعویق می‌ انداخت.

با این وجود، چنین مشکلاتی سامسونگ را در انتشار یک ویدیوی دیگر از دیوایس‌های خم شونده ای که به آینده تعلق داشتند، باز نداشت. سامسونگ در این ویدیو انواع صفحات نمایش شفاف پلاستیکی و بسیار نازک و سبک را به تصویر کشید. این صفحات نمایشی به حدی انعطاف‌پذیر بودند که می‌ شد آنها را کاملا به شکل رول درآورد.

همچنین، هرچه به پایان سال 2012 نزدیک می‌شدیم، با انتشار یک گزارش دیگر که سامسونگ در آن مدعی شده بود ساخت صفحات نمایش پلاستیکی انعطاف‌پذیر، مراحل پایانی را در این کمپانی طی می‌کند، به نظر می‌ رسید که این غول کره‌ ای فناوری توانسته باشد بر مشکلاتی که بر سر راه تولید صفحات نمایشی خم شونده وجود داشت، فائق آمده باشد به طوری که این احتمال به وجود آمد که نخستین موبایل‌ های مجهز به این نمایشگرها تا اواسط سال 2013 میلادی وارد بازار شوند.

در حاشیه نمایشگاه CES 2013، تولید و عرضه نمایشگرهای قابل انعطاف پلاستیکی سامسونگ، همراه با معرفی نام آن که اکنون با عنوان Youm شناخته می‌شود، شکل واقعی‌تری به خود گرفت. اما از طرح مفهومی که سامسونگ در این نمایشگاه ارائه کرد کاملا مشخص بود که شرکت کره ای همچنان از قرار دادن صفحه نمایش کاملا خم شونده روی یک دیوایس تجاری فاصله دارد.

همچنین، در آوریل 2013 وقتی که این فناوری دچار مشکلات متعدد در مسیر تولید شد، مشکلات سامسونگ در راه تولید صفحات نمایش انعطاف‌ پذیر، بیش از پیش عیان شد. حتی اگر مشکلات پیشین در این راه را حل شده فرض کنیم، حالا سامسونگ با مشکل جدیدی به نام فناوری محافظتی روبرو بود؛ نوعی تکنولوژی از صفحه نمایش در برابر آسیب‌های ناشی از رطوبت و تغییرات هوا محافظت می‌کند.

رضایت به لبه‌ های خمیده

اما نزدیکترین محصول به صفحه نمایش انعطاف‌پذیر رویایی سامسونگ، موبایلی بود که این کمپانی در سال 2013 میلادی تحت عنوان «گلکسی راند» (Galaxy Round) روانه بازار کرد. هرچند این محصول همچنان با طرح‌های اولیه‌ و مفهومی که تاکنون ازسوی سامسونگ معرفی شده‌اند، فاصله بسیاری داشت ولی بازهم گلکسی راند به عنوان نخستین اسمارت فون مجهز به صفحه نمایش منحنی، گامی بزرگ و مهم در مسیر توسعه محسوب می‌شود.

این ابداع سامسونگ، به تولید موبایل «گلکسی نوت Edge» منتهی شد که هم‌ اکنون صفحه نمایش آن در جهت مانوس‌ تر و قابل قبول‌ تری قوس داده شده و از آن پس هم سامسونگ همین رویه را در «گلکسی S7 Edge» و سایر تولیدات خود با لبه نمایشگر منحنی حفظ کرد.

این مدل ها هنوز همچنان با موبایل‌ های کاملا تاشو فاصله دارند و این درحالیست که مدیرعامل سامسونگ قول داده بود تا پایان سال 2014 میلادی شاهد تلفن های هوشمند کاملا قابل انحنا و تاشدن در بازار خواهیم بود اما به هر حال هنوز هیچ یک از آن مواردی که او وعده داده بود را در بازار مشاهده نکرده‌ ایم.

 پروژه ی دره (Project Valley)

تا اواسط سال 2015 میلادی، سروصداها درباره موبایل‌ های انعطاف‌پذیر تاحدودی خوابید تا آنکه دوباره شایعاتی به گوش رسید مبنی بر اینکه اسمارت فون آینده سامسونگ با کد رمز «Project Valley» می‌تواند یک موبایل کاملا خم شونده باشد.

در آن زمان اطلاعات زیادی درباره این دیوایس که احتمالا دو صفحه نمایش داشت، در دسترس نبود اما گفته می‌ شد از آنجایی که ایده طراحی آن در مراحل اولیه قرار داشت، بعید بود که به این زودی‌ها تولید آن شکل واقعی به خود بگیرد.

در سپتامبر 2015، یک منبع آگاه در کمپانی سامسونگ مدعی شد که در ژانویه 2016 شاهد یک موبایل انعطاف پذیر در بازار خواهیم بود. هرچند مشخص نبود که آیا این موبایل جزیی از همان Project Valley بود یا خیر اما احتمال می‌رفت این موبایل در دو مدل میان‌ رده و پرچمدار تولید و عرضه شود. هرچند برخلاف انتظارها و وعده‌ وعیدهای سامسونگ، بازهم شاهد چنین موبایلی در بازار نبودیم.

سامسونگ گلکسی اکس

در ماه مه 2016 میلادی، پروژه Valley نام جدیدی به خود گرفت؛ سامسونگ گلکسی اکس نام موبایلی بود که سامسونگ قصد عرضه اش را داشت.

بنابر گزارشی که در آن تاریخ منتشر شد، این موبایل که در سال 2017 میلادی آماده عرضه خواهد شد، مجهز به نمایشگر کاملا تاشو و با کیفیت 4K خواهد بود که حتی در صورت تا کردن هم وضوح تصویر آن همچنان بالا باقی می‌ ماند.

این کل ماجرای تولید موبایل‌های تاشو نیست. در کنفرانسی موسوم به SID 2016، سامسونگ از صفحه‌نمایشی رونمایی کرد که کاملا به شکل رول در می‌آمد اما از قابلیت لمسی که برای موبایل‌ ها و تبلت‌ ها حیاتی است، بهره نمی‌ برد.

در ماه ژوئن سال جاری میلادی، افراد آگاه از احتمال تولید و عرضه موبایل‌ های انعطاف‌ پذیر در سال 2017 خبر دادند که این اخبار گزارش های پیشینی که درباره سامسونگ گلکسی اکس منتشر می‌ شد را تایید می‌ کرد.

احتمالا یکی از این دیوایس‌ها یک موبایل با صفحه نمایش 5 اینچ است که وقتی از قسمت تاشده باز می‌شود به یک تبلت 8 اینچی تبدیل می‌شود. این دیوایس بسیار شبیه به طرح مفهومی است که در ویدیویی در ابتدای این داستان به آن اشاره شد.

سامسونگ احتمالا در مسیر درستی حرکت می‌ کند و این کمپانی در صدد است با ثبت و استفاده از پتنت هایش، بزرگترین مشکل موبایل‌ های خم شونده، یعنی توانایی تاشدن بدون آسیب وارد آمدن به قطعات داخلی دیوایس را حل کند. از این پتنت تحت عنوان «ماهیچه مصنوعی» یاد می‌شود که همزمان با خم شدن صفحه نمایش، برای محافظت از قطعات داخلی، به حرکت در می‌ آید.

جدیدترین بررسی‌ ها از ظاهر احتمالی سامسونگ گلکسی اکس، از ساخت یک موبایل کشیده با ظاهری  شبیه ریموت کنترل تلویزیون خبر می‌ دهد اما احتمالاً وقتی این دیوایس از وسط خم می‌ شود، ابعاد آن به نصف کاهش می‌ یابد.

دیوایس‌های خم شونده چه ظاهری خواهند داشت؟

تا امروز، سامسونگ توانسته با استفاده از نمایشگرهای دارای لبه منحنی در موبایل‌ هایی چون «گلکسی S7 Edge»، پیشرفت‌ هایی در مسیر تجاری سازی تولید دیوایس‌ های انعطاف‌ پذیر داشته باشد، هرچند این محصول با نمایشگرهای انعطاف‌پذیری که در سال 2011 سامسونگ وعده تولید آن را داد، فاصله زیادی دارد.

هنوز هم صحبت از عرضه موبایل های تاشو در سال 2017 میلادی به میان می آید اما این نخستین باری نیست که درست نزدیک تاریخ عرضه این موبایل همه چیز به شایعه تبدیل شده؛ همچنین برای اولین بار نیست که این شایعات همگی غلط از آب در می آید مگر آنکه سامسونگ واقعا سنت شکنی کند و سال آینده نخستین موبایل قابل انعطاف را به بازار عرضه کند که با توجه به شواهد موجود، رخ دادن این اتفاق زیر هاله ای از ابهام است.

با این حال شاهد پیشرفت های امیدوار کننده‌ ای بوده ایم و بنظر می‌رسد طی سال های اخیر مشکلاتی که در مسیر تولید موبایل‌ های تاشو وجود داشته مرتفع گشته است. یکی از مهمترین این مشکلات ساخت صفحه نمایشی است که می‌تواند بدون اینکه ترک بردارد یا به قطعات داخلی آسیب برسد، هزاران بار خم شود.

The post appeared first on .

«گلکسی اکس»؛ داستان توسعه موبایل‌ های تاشوی سامسونگ از ابتدا تا امروز

دانلود برنامه ایمو