مدیرعامل دیپ مایند: هنوز چند دهه با هوش عمومی مصنوعی فاصله داریم

مدیرعامل دیپ مایند: هنوز چند دهه با هوش عمومی مصنوعی فاصله داریم

یادگیری ماشینی و هوش کامپیوتری روز به روز کاربردهای بیشتری در حوزه های نوظهور فناوری، از کلان داده ها گرفته تا ماشین های خودران، پیدا می کنند. با این حال مصطفی سلیمان مدیرعامل شرکت دیپ مایند که در سال 2014 از سوی گوگل خریداری شد، معتقد است هنوز راه درازی تا دستیابی به هوش عمومی مصنوعی یا همان General AI در پیش داریم.

سلیمان که امروز در کنفرانس دیسراپت لندن سخن می گفت، اظهار داشت در آینده نزدیک، فناوری های یادگیری ماشینی هنوز به حل مسائل خاص و محدود توجه خواهند داشت، و پیشرفت هایی را در حوزه پردازش و محاسبه شاهد خواهیم بود.

او همچنین ادامه داد توسعه دهندگان نباید تعصبات شخصی و قضاوت های فردی خود را وارد الگوریتم های یادگیری ماشینی کنند، و به طراحان نرم افزار گوشزد کرد رویکرد نوینی را هنگام ساخت چنین سیستم هایی به کار گیرند تا خطای انسانی در آنها نقشی نداشته باشد.

deepmind-mustafa-suleyman-0

سلیمان افزود شاید حدود 20 سال با هوش مصنوعی عمومی، که از نظر ادراکی پیشرفت شایانی داشته باشد، فاصله داریم، ضمن اینکه پس از این مدت باز هم اختلاف زیادی بین آنچه در اختیار خواهیم داشت و چیزی که در فیلم های امروزی می بینیم، وجود دارد.

البته آنهایی که نگران آینده ای پسا-آخرالزمانی و حاکمیت مطلق کامپیوتر و ماشین ها بر جهان بودند، باز هم از سخنان مدیرعامل دیپ مایند آسوده خاطر نخواهند شد، زیرا هر روز اندیشمندان بیشتری نسبت به این سرنوشت خطرناک هشدار می دهند.

به هر حال اگر از جنبه مثبت به قضیه نگاه کنیم، باید اذعان کرد دیپ مایند در همین مدت کوتاه به پیشرفت های عظیمی دست یافته و به تازگی پلتفرم آزمایشگاهی خود را به روی محققین گشوده تا راهبردهای پیمایش، حافظه و دیگر موارد را در محیط سه بعدی هوش مصنوعی تست کنند.

گفتنیست کدهای مربوط به پلتفرم DeepMind Lab طی همین هفته روی گیت هاب منتشر خواهد شد.

The post appeared first on .

مدیرعامل دیپ مایند: هنوز چند دهه با هوش عمومی مصنوعی فاصله داریم