راهنمای استراتژی های موثر در Dota 2؛ راهنمایی های پیشرفته

راهنمای استراتژی های موثر در Dota 2؛ راهنمایی های پیشرفته

بازی های ویدیو به مرور زمان، بیشتر و بیشتر به صحنه رقابتی وارد می شوند، عناوینی که روزی تنها به عنوان یک سرگرمی به آن ها نگاه می شد، امروزه به عنوان ورزش های الکترونیکی شناخته می شوند. سردمدار عناوین رقابتی هم بازی های سبک MOBA هستند، بازی هایی با گیم پلی عمیق و تکیه زیاد بر کار تیمی، هر ساله بازیکنان و تیم های زیادی را برای رقابت فرا می خوانند.

با وجود مسابقات با شکوه این عناوین، هنوز هم موبا بستری است که بازیکنان غیر حرفه ای هم می توانند از آن لذت ببرند. منبع درآمد عناوین این سبک بازیکنانی هستند که خارج از مسابقات حرفه ای و بیشتر به منظور سرگرمی و گاهی به چالش کشاندن مهارت های شان این بازی ها را تجربه می کنند.

دوتا 2 یکی از عناوین موبا محبوب و در حال رشد است که بازیکنان بسیاری را به سمت خود فراخوانده، بازیکنانی که شاید پیشتر هیچ تجربه ای از عناوین موبا نداشته اند و درک مکانیزم های این سبک می تواند برای شان دشوار و تا حدی گیج کننده باشد. این پیچیدگی ها گاهی به حدی اوج می گیرند که بازیکنان با نا امیدی این عناوین را کنار می گذارند و فرصت بیشتری به آن ها نمی دهند.

به همین دلیل هم بر آن شدیم به منظور آشنا سازی پلیرها با عناوین موبا و مشتاق کردن آن ها به تجربه این عناوین، تا حدی مکانیزم های ابتدایی دوتا 2 را به شیوه ساده بیان کنیم تا بازیکنان در بازی وقت شان را بیشتر به افزایش مهارت و کسب تجربه اختصاص دهند تا یادگیری مکانیزم های ابتدایی بازی.

با قوانین ابتدایی بازی آشنا شوید

تمامی مقالات قبلی ما در مورد دوتا 2 به منظور آشنا ساختن بازیکنان با مکانیزم های اصلی این بازی نوشته شده بود. آشنایی با این قوانین، پایه ای ترین و در عین حال مهم ترین مهارتی است که هر بازیکن باید کسب کند.

باید به خوبی نحوه فعال سازی قابلیت ها را بدانید. باید بدانید که گلد از چه شیوه هایی بدست می آید. باید با کلید واژه های اصلی دوتا به خوبی آشنا باشید تا با خواندن توضیحات مربوط به یک آیتم کارایی آن را بفهمید و دقیقا همان آیتمی را بخرید که مورد نیاز شما است.

نقش خود را در بازی باید به خوبی متوجه شوید. برای مثال اگر به عنوان یک ساپورت بازی می کنید، در ابتدای بازی باید تا حد ممکن از کشتن کریپ ها جلوگیری کنید تا کری شما بتواند پول بیشتری کسب کند. در عین حال باید سعی کنید با دینای کردن کریپ های تیم خودی کری تیم حریف را از گلد و امتیاز تجربه محروم کنید.

دقت کنید که تمامی مطالب ما به صورت سلسه مراتبی نوشته شده اند، پس حتما پیش از خواندن این مطلب اگر با مکانیزم های کلی دوتا آشنایی ندارید مقاله های قبلی را مرور کنید.

هیرو ها را بشناسید

هر بازی دوتا را می توان به سه بازه زمانی تقسیم کرد. در هر بازه ای مبارزات با تیم حریف به یک شکل است. در اوایل بازی تنها هیرو های لاین به مصاف هم می روند اما در اواخر بازی، تمامی اعضای دو تیم در غالب تیم فایت با یکدیگر درگیر می شوند.

در هر زمانی از بازی، لازم است هم تیمی ها و حریفان خود را به خوبی بشناسید. باید بدانید که قادر به انجام چه کار هایی هستند. به چه شکلی می توانند به تیم تان یاری برسانند و یا آن را تهدید کند. نقش شان در لین و یا تیم فایت ها چیست. باید به خوبی با نقش هر هیرو در مبارزات آشنا باشید.

برخی از هیرو ها، ابزار و قابلیت هایی دارند که می توانند ضد دیگر قهرمان ها از آن ها بهره ببرند. باید بدانید که هر قهرمانی در مقابل کدام یک از هیرو ها ضعف دارد و در مقابل چه هیرو هایی می تواند موثر واقع شود. در ابتدای بازی که باید قهرمان تان را برگزینید، به خوبی به انتخب تیم حریف دقت کنید و سعی کنید هیرو خود را به گونه ای انتخاب کنید که کارشان تا حد ممکن در بازی سخت شود.

قابلیت های برخی قهرمانان هم مکمل یکدیگرند و می توانند کمبو بزنند. این گونه کمبو ها می توانند در تیم فایت ها بسیار موثر باشند. سعی کنید با هم تیمی های تان در ارتباط باشید و قهرمانانی را انتخاب کنید که با یکدیگر همخوانی داشته باشند.

دقت کنید که تمامی قهرمانان دوتا از همان ابتدا قابل انتخاب اند، اما بازیکنان تازه وارد به دوتا 2 بهتر است یک و یا چند هیرو محدود را مد نظر داشته باشند و تا هنگامی که تمام و کمال با قوانین دوتا 2 آشنا نشده اند، بیشتر با آن ها بازی کنند.

نقش مورد علاقه تان را پیدا کنید و هیرو هایی متناسب با آن برگزینید. اما هر بازیکنی لزوما در همه نقش ها مهارت ندارد و یاد گرفتن برخی دیگر هم نیازمند تمرین و تجربه فراوان است. چند بازی اول تان را به آزمایش هیرو های ساده در نقش های نه چندان پیچیده اختصاص دهید تا به خوبی با وظیفه هیرو تان آشنا شوید.

اگر می خواهید هیرو جدیدی را به خدمت بگیرید، ابتدا وی را در یک بازی آزمایشی با هوش مصنوعی برگزینید و با وی تمرین کنید. مشاهده گیم پلی هیرو ها در یوتیوب هم می تواند راه خوبی برای آشنایی با آن هیرو و نحوه بازی کردن با او باشد. اکثر ویدیو ها هم نکات خوبی آموزش خواهند داد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

کاربرد تمامی آیتم ها را بفهمید

برای قوی تر ساختن هیرو تان، باید گلد هایی که در طول بازی بدست میاورید را صرف خرید آیتم کنید. اما سوال اینجاست که میان ده ها آیتم مختلف دوتا 2، کدام ها را باید برای هیرو تان انتخاب کنید؟

برای راحتی کار بازیکنان تازه وارد، در منوی فروشگاه بازی آیتم های مختلفی توصیه شده اند، تا زمانی که هنوز به تمامی آیتم های بازی و کاربردشان مسلط نشده اید، بهتر است به همین آیتم های پیشنهادی بسنده کنید.

اما آیتم های پیشنهادی، همیشه بهترین آیتم های هر بازی نیستند. این که در هر بازی چه آیتم هایی را برای قهرمان تان بخرید، کاملا بستگی به موقعیت شما در بازی و حریفان تان دارد. ممکن است آیتم های یک قهرمان در دو بازی مختلف کاملا با یکدیگر متفاوت باشند.

پس باید با بدانید که هر آیتم دقیقا چه کاربردی دارد و به چه شکل هیرو شما را تقویت می کند. خرید یک آیتم اشتباهی است که به راحتی نمی توان ان را جبران کرد. در خریدن آیتم، باید به آیتم های حریفان تان هم گوشه چشمی داشته باشید و بر اساس آنان، بهترین آیتم های ممکن را تهیه کنید.

وارد بکارید

دوتا 2 تاکید فراوانی روی تیم فایت ها دارد و به همین دلیل تمامی اعضای تیم باید همواره آماده نبرد باشند. اما اگر تیم تان توسط حریف غافل گیر شود، از همان ابتدای تیم فایت عقب خواهید افتاد و امکان باخت تان افزایش خواهد یافت. همواره باید حواس تان به حرکات تیم حریف باشد. بهترین روش ممکن هم برای زیر نظر گرفتن حرکات حریفان تان کاشتن وارد در مپ است.

کاشتن وارد فواید بسیار دیگری هم دارد. اگر کریپ های لاین را بیش از حد به سمت برج حریف تان هل داده و به اصطلاح لاین تان را Push کرده باشید، هر آن ممکن است اعضای تیم حریف شما را گنک کنند. کاشت وارد در موقعیت مکانی مناسب باعث خنثی شدن گنک حریف می شود. اگر هم در لین سخت مشغول به بازی کردن هستید و بیش از حد از تاور تان فاصله دارید، ابدا اهمیت وارد را دست کم نگیرید. لین سخت اولین گزینه تیم حریف برای گنک است.

دو نوع وارد در دوتا 2 وجود دارند. وارد ابسرور بخشی از مپ بازی را روشن می کند و هر حریفی که به محدوده آن وارد شود در مینی مپ شما نمایش داده خواهد شد. اما وارد سنتری برای دیدن واحد های نامرئی تیم حریف استفاده می شود.

همان گونه که باید با استفاده از وارد ها نقاط کلیدی مپ بازی رو روشن کنید، باید وارد های تیم حریف را هم شناسایی و نابود کنید. وارد ها آیتم هایی نامرئی اند و برای مشاهده آن ها نیاز به آیتمی چون سنتری وارد دارید. سعی کنید در نقاطی که فکر می کنید حریف ممکن است وارد کاشه باشد یک سنتری وارد قرار دهید تا وارد حریف را مشاهده و نابود کنید.

کاربرد دیگر وارد ها جلوگیری از اسپاون شدن کریپ های جنگل تیم حریف است. جانگلر تیم حریف با پاک سازی این کمپ ها گلد فارم می کند. اگر بتوانید وارد جنگل حریف شوید و در محدوده کمپ ها وارد بکارید کریپ های جنگل دیگر ظاهر نمی شوند و جانگلر حریف از گلد محروم می ماند.

کاشتن وارد در مپ با اینکه یکی از وظایف اصلی ساپورت هر تیم به شمار می روند، اما تنها محدود به او نیست، بخصوص در اوایل بازی و در فاز لاینینگ که ساپورت بیشتر مسئول محافظت از کری تیم است و چندان کاری به دیگر لاین ها ندارد. با این حال از آن جایی که وارد از جمله آیتم های قابل به اشتراک گذاری به شمار می رود. ساپورت می تواند آن ها برای مصرف تمامی اعضای تیم خریداری کند.

حواس تان را همواره به مپ بازی معطوف کنید

همان گونه که گفتیم، هیرو های تیم حریف هر لحظه ممکن است بر سر شما خراب شوند و گنک تان کنند. اشاره هم کردیم که مهم ترین راه برای جلوگیری از حمله های غافل گیرانه تیم حریف، روشن سازی مپ با وارد است.

اما نمی توان کتمان کرد که در برخی بازی ها، خصوصا بازی های سطح پایین تر اعضای تیم چندان تمایلی به کاشتن وارد نشان نمی دهند و ترجیح می دهند پول خود را صرف خرید آیتم هایی دیگر کنند. به سایر لین ها دقت کنید، اگر حریفی در لاینش نبود، احتمال زیادی وجود دارد که قصد حمله به شما را کرده باشد. تا حد ممکن به تاور تان نزدیک شوید تا در امان باشید.

در صورتی که قهرمان مقابل شما در لاینش نبود، حتما عدم حضور او را به اعضای تیم اطلاع دهید. اعلام نبود حریف که به آن Missing می گویندموجب خواهد شد که هم تیمی های تان حواس شان را جمع کنند و برای جلوگیری از گنک شدن، مطمئن تر بازی کنند.

دقت کنید که اگر توسط یکی از حریفان تان کشته شوید، وی قدرت مند تو خواهد شد. هرچه هم حریفان تان قدرت متد تر باشند، راحت تر پیروز خواهند شد. پس مهم ترین وظیفه هر هیرو ای در دوتا 2 زنده ماندن است. اگر هم می خواهید زنده بمانید و برنده بازی باشید، باید در نقاط کلیدی مپ بازی وارد بکارید و همواره حواس تان را به مینی مپ معطوف کنید.

گلد فارم کنید

20160520110413_1

هیرو های کری، وظیفه دارند هر چه زودتر ایتم های مورد نیاز شان را تهیه کنند تا در اواخر بازی بتوانند راحت تر با دیگر هیرو ها مبارزه کنند و در تیم فایت ها موثر باشند.به همین دلیل باید بتوانند تا حد ممکن لست هیت کریپ ها را از آن خود کنند.

از پای درآوردن کریپ ها، اولین و ابتدایی ترین شیوه کسب درآمد در دوتا به شمار می رود. هیرو های کری باید قادر باشند تا حد ممکن ضربه نهایی را به کریپ های لین و یا جنگل وارد کنند. سایر نقش ها بسته به نیاز شان باید از منابع مختلف گلد تغذیه کنند و چندان نباید جلوی فارم کردن کری را بگیرند.

اما وارد کردن ضربه نهایی به کریپ ها آن قدر ها هم که فکر می کنید ساده نیست. کریپ های تیم خودی همواره در حال آسیب رساندن به کریپ های دشمن هستند و ممکن است ضربه نهایی را از شما سلب کنند، ممکن است لین شما بیش از حد به زیر برج تان پوش داده باشد و برج با حملاتش لست هیت کریپ ها بدزدد.

برای اینکه قادر باشید ضربه نهایی را به کریپ ها وارد کنید، در وهله اول باید به خوبی با قدرت ضربات معمول قهرمان تان آشنا باشید و بدانید که هر ضربه دقیقا چه مقدار از نوار سلامتی کریپ ها را می کاهد.

به مرور که تجربه تان بیشتر می شود، قدرت ضربات قهرمان تان را خواهید شناخت. بیشتر به چشم تان اکتفا کنید و ببینید که نوار سلامتی کریپ ها باید به چه حدی برسد که با ضربه شما کشته شوند. بنابراین باید سعی کنید تا حد ممکن از خطای چشم تان بکاهید و سرعت عمل تان را افزایش دهید.

حواستان را بیشتر به کریپی معطوف کنید که کریپ های تیم شما یا برج تان مشغول حمله به او هستند، زیرا کریپ ها و برج به سرعت با حملات شان او را از پای در خواهند آورد و شما قادر نخواهید بود که لست هیت او را بگیرید.

به دیگر اعضای تیم تان کمک کنید

هیرو هایی که در لین خودشان از حریف شان جلو می افتند، می توانند به راحتی برای یاری رساندن به هم تیمی های شان به دیگر لاین ها بروند. بدین شکل می توانند با کشتن و یا حداقل یاری رساندن در کشتن دیگر هیرو ها گلد کسب کنند و هم دیگر هم رزمان شان در لین از حریفان شان جلو می افتند.

در برخی شرایط خاص ترک لین برای کمک رسانی به دیگر لین ها کاملا قابل توجیه است. برای مثال هنگامی که حریف مقابل تان از پای در آمده، تهدیدی متوجه برج لین تان نیست، وضعیت نوار سلامتی تان چندان وخیم به نظر نمی رسد و شرایط هم برای کشتن حریفان در دیگر لین ها کاملا مناسب است. در این شرایط نباید از رفتن به لاین های دیگر و کمک به هم تیمی های تان ابا داشته باشید.

گلد تان را درست خرج کنید

20160707112853_1

جدا از خرید آیتم، گلد برای بای بک هم استفاده می شود. بای بک در شرایطی که تیم دشمن به نکسوس شما رسیده و کسی هم نیست که از آن دفاع کند ضروری است. در برخی بازی های حساس و نفس گیر، همواره باید گلد خود را به درستی مدیریت کنید و مقداری هم برای بای بک نگه دارید.

دقت کنید که با مرگ بخشی از پول شما از دست می رود. همواره آیتم هایی که می خواهید بخرید را تحت نظر داشته باشید. پول هر کدام از زیر ساخت های آن که فراهم شد، سریعا آن را خریداری کنید زیرا اگر کشته شوید، باید مجددا برای تهیه آن فارم کنید.

حریف تان را دست کم نگیرید

حریفان تان را دست کم نگیرید! برخی هیرو ها نحیف و شکننده به نظر می رسند، اما کافی است نزدیک شان شوید تا روزگارتان را سیاه کنند. علاوه بر این که باید خود هیرو را به خوبی بشناسید، باید قدرت آن ها در طول بازی را هم در نظر داشته باشید. اگر حریف به خوبی فارم کرده و آیتم های خوبی هم بسته، نبرد تک به تک با او چندان درست نیست.

در برخی شرایط، تیم حریف سعی می کند تیم شما را به دام بکشاند. یکی از آن ها را تک و تنها در مپ بازی می بینید، به دنبالش می روید و ناگها هم تیمی هایش از زمین و زمان سر تان می ریزند! هیچ گاه برای کشتن هیرو ها به دنبال آن ها نروید، مگر اینکه مطمئن اید قادر به از پای در آوردنش هستید و دیگر هیرو های تیم حریف هم قادر به کمک به او نیستند.

در تیم فایت ها دقت کنید

در تیم فایت ها باید همواره به سلامتی خود، هم تیمی های تان و حریفان تان توجه کنید. دقت کنید که مهم ترین وظیفه تیم تان پیروزی در تیم فایت با کمترین تلفات ممکن است. هر نقشی در تیم فایت وظیفه خودش را دارد. ساپورت باید اعضای تیم را زنده نگه دارد، در حالی که تانک باید توجه دشمنان را به خود جلب کند و سپری برای هم تیمی هایش باشد. در همین حین کری تیم باید مهم ترین اعضای تیم حریف، یعنی کری های شان را هدف بگیرد.

از آن جایی که قدرت آسیب رسانی هر دو تیم کری هایش هستند، اولویت اصلی در تیم فایت ها باید از پای در آوردن کری ها باشد. روی آن ها تمرکز کنید و تا حد ممکن به او آسیب برسانید. اگر خود به عنوان کری بازی می کنید، باید علاوه بر اینکه به تیم حریف آسیب وارد می کنید، احتیاط هم کنید و کشته نشوید.

در تیم فایت ها تا جایی که لازم است مهارت های تان را استفاده کنید. هیچ گاه مهارت های تان را برای وارد ساختن ضربه نهایی و کشتن حریف نگه ندارید! اگر می توانید با قابلیت خود جان اعضای پرارزش تیم همانند کری را نجات دهید قابلیت خود را بی استفاده نگذارید. سعی کنید به کری تیم اجازه دهید که خودش لست هیت هیرو های حریف را بگیرد، مگر این که اطمینان دارید که چنین کاری از دستش ساخته نیست.

خونسرد باشید

یادتان باشد، هیچ بازی ای ارزشش ندارد که بخاطر ان اعصاب تان را به هم بریزید. اما متاسفانه در بازی های رقابتی، از لیگ آو لجندز و دوتا گرفته تا بتلفیلد و کال آو دیوتی، بازیکنی پیدا می شوند که عصبانیت خود را بر سر هم تیمی ها و حریفان شان خالی می کنند و یا با کوچک ترین باختی از کوره در می روند. مثل این گونه افراد نباشید، عصبانی نشوید، توهین هم نکنید!

با دیگر بازیکنانی که این آداب را رعایت نمی کنند و مدام با پرخاش گری جو بازی را متشنج می کنند وارد درگیری لفظی نشوید، اگر می بینید آرام نمی شوند، کافی است Mute شان کنید تا دیگر صدای شان را نشوید. در برد و باخت متواضع باشید، هیچ گاه حریفن تان را پس از برد مسخره نکنید و اگر هم بازی را باختید، با آن ها درگیر نشوید. لازم نیست با بازیکنان خاطی وارد درگیری لفظی شوید، کافی است در پایان بازی گذارش بررفتاری شان را ثبت کنید. مطمئن باشید که والو در اکثر موارد به گذارشات رسیدگی خواهد کرد و برخورد لازم را انجام خواهد داد.

به این ترتیب مجموعه مقالات دوتا 2 ما به پایان رسید. اگر نکته ای مدنظر دارید که در مقالات قبلی عنوان نشده، حتما آن را با کاربران دیجیاتو از طریق بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

The post appeared first on .

راهنمای استراتژی های موثر در Dota 2؛ راهنمایی های پیشرفته

بازی های ویدیو به مرور زمان، بیشتر و بیشتر به صحنه رقابتی وارد می شوند، عناوینی که روزی تنها به عنوان یک سرگرمی به آن ها نگاه می شد، امروزه به عنوان ورزش های الکترونیکی شناخته می شوند. سردمدار عناوین رقابتی هم بازی های سبک MOBA هستند، بازی هایی با گیم پلی عمیق و تکیه زیاد بر کار تیمی، هر ساله بازیکنان و تیم های زیادی را برای رقابت فرا می خوانند.

با وجود مسابقات با شکوه این عناوین، هنوز هم موبا بستری است که بازیکنان غیر حرفه ای هم می توانند از آن لذت ببرند. منبع درآمد عناوین این سبک بازیکنانی هستند که خارج از مسابقات حرفه ای و بیشتر به منظور سرگرمی و گاهی به چالش کشاندن مهارت های شان این بازی ها را تجربه می کنند.

دوتا 2 یکی از عناوین موبا محبوب و در حال رشد است که بازیکنان بسیاری را به سمت خود فراخوانده، بازیکنانی که شاید پیشتر هیچ تجربه ای از عناوین موبا نداشته اند و درک مکانیزم های این سبک می تواند برای شان دشوار و تا حدی گیج کننده باشد. این پیچیدگی ها گاهی به حدی اوج می گیرند که بازیکنان با نا امیدی این عناوین را کنار می گذارند و فرصت بیشتری به آن ها نمی دهند.

به همین دلیل هم بر آن شدیم به منظور آشنا سازی پلیرها با عناوین موبا و مشتاق کردن آن ها به تجربه این عناوین، تا حدی مکانیزم های ابتدایی دوتا 2 را به شیوه ساده بیان کنیم تا بازیکنان در بازی وقت شان را بیشتر به افزایش مهارت و کسب تجربه اختصاص دهند تا یادگیری مکانیزم های ابتدایی بازی.

با قوانین ابتدایی بازی آشنا شوید

تمامی مقالات قبلی ما در مورد دوتا 2 به منظور آشنا ساختن بازیکنان با مکانیزم های اصلی این بازی نوشته شده بود. آشنایی با این قوانین، پایه ای ترین و در عین حال مهم ترین مهارتی است که هر بازیکن باید کسب کند.

باید به خوبی نحوه فعال سازی قابلیت ها را بدانید. باید بدانید که گلد از چه شیوه هایی بدست می آید. باید با کلید واژه های اصلی دوتا به خوبی آشنا باشید تا با خواندن توضیحات مربوط به یک آیتم کارایی آن را بفهمید و دقیقا همان آیتمی را بخرید که مورد نیاز شما است.

نقش خود را در بازی باید به خوبی متوجه شوید. برای مثال اگر به عنوان یک ساپورت بازی می کنید، در ابتدای بازی باید تا حد ممکن از کشتن کریپ ها جلوگیری کنید تا کری شما بتواند پول بیشتری کسب کند. در عین حال باید سعی کنید با دینای کردن کریپ های تیم خودی کری تیم حریف را از گلد و امتیاز تجربه محروم کنید.

دقت کنید که تمامی مطالب ما به صورت سلسه مراتبی نوشته شده اند، پس حتما پیش از خواندن این مطلب اگر با مکانیزم های کلی دوتا آشنایی ندارید مقاله های قبلی را مرور کنید.

هیرو ها را بشناسید

هر بازی دوتا را می توان به سه بازه زمانی تقسیم کرد. در هر بازه ای مبارزات با تیم حریف به یک شکل است. در اوایل بازی تنها هیرو های لاین به مصاف هم می روند اما در اواخر بازی، تمامی اعضای دو تیم در غالب تیم فایت با یکدیگر درگیر می شوند.

در هر زمانی از بازی، لازم است هم تیمی ها و حریفان خود را به خوبی بشناسید. باید بدانید که قادر به انجام چه کار هایی هستند. به چه شکلی می توانند به تیم تان یاری برسانند و یا آن را تهدید کند. نقش شان در لین و یا تیم فایت ها چیست. باید به خوبی با نقش هر هیرو در مبارزات آشنا باشید.

برخی از هیرو ها، ابزار و قابلیت هایی دارند که می توانند ضد دیگر قهرمان ها از آن ها بهره ببرند. باید بدانید که هر قهرمانی در مقابل کدام یک از هیرو ها ضعف دارد و در مقابل چه هیرو هایی می تواند موثر واقع شود. در ابتدای بازی که باید قهرمان تان را برگزینید، به خوبی به انتخب تیم حریف دقت کنید و سعی کنید هیرو خود را به گونه ای انتخاب کنید که کارشان تا حد ممکن در بازی سخت شود.

قابلیت های برخی قهرمانان هم مکمل یکدیگرند و می توانند کمبو بزنند. این گونه کمبو ها می توانند در تیم فایت ها بسیار موثر باشند. سعی کنید با هم تیمی های تان در ارتباط باشید و قهرمانانی را انتخاب کنید که با یکدیگر همخوانی داشته باشند.

دقت کنید که تمامی قهرمانان دوتا از همان ابتدا قابل انتخاب اند، اما بازیکنان تازه وارد به دوتا 2 بهتر است یک و یا چند هیرو محدود را مد نظر داشته باشند و تا هنگامی که تمام و کمال با قوانین دوتا 2 آشنا نشده اند، بیشتر با آن ها بازی کنند.

نقش مورد علاقه تان را پیدا کنید و هیرو هایی متناسب با آن برگزینید. اما هر بازیکنی لزوما در همه نقش ها مهارت ندارد و یاد گرفتن برخی دیگر هم نیازمند تمرین و تجربه فراوان است. چند بازی اول تان را به آزمایش هیرو های ساده در نقش های نه چندان پیچیده اختصاص دهید تا به خوبی با وظیفه هیرو تان آشنا شوید.

اگر می خواهید هیرو جدیدی را به خدمت بگیرید، ابتدا وی را در یک بازی آزمایشی با هوش مصنوعی برگزینید و با وی تمرین کنید. مشاهده گیم پلی هیرو ها در یوتیوب هم می تواند راه خوبی برای آشنایی با آن هیرو و نحوه بازی کردن با او باشد. اکثر ویدیو ها هم نکات خوبی آموزش خواهند داد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

کاربرد تمامی آیتم ها را بفهمید

برای قوی تر ساختن هیرو تان، باید گلد هایی که در طول بازی بدست میاورید را صرف خرید آیتم کنید. اما سوال اینجاست که میان ده ها آیتم مختلف دوتا 2، کدام ها را باید برای هیرو تان انتخاب کنید؟

برای راحتی کار بازیکنان تازه وارد، در منوی فروشگاه بازی آیتم های مختلفی توصیه شده اند، تا زمانی که هنوز به تمامی آیتم های بازی و کاربردشان مسلط نشده اید، بهتر است به همین آیتم های پیشنهادی بسنده کنید.

اما آیتم های پیشنهادی، همیشه بهترین آیتم های هر بازی نیستند. این که در هر بازی چه آیتم هایی را برای قهرمان تان بخرید، کاملا بستگی به موقعیت شما در بازی و حریفان تان دارد. ممکن است آیتم های یک قهرمان در دو بازی مختلف کاملا با یکدیگر متفاوت باشند.

پس باید با بدانید که هر آیتم دقیقا چه کاربردی دارد و به چه شکل هیرو شما را تقویت می کند. خرید یک آیتم اشتباهی است که به راحتی نمی توان ان را جبران کرد. در خریدن آیتم، باید به آیتم های حریفان تان هم گوشه چشمی داشته باشید و بر اساس آنان، بهترین آیتم های ممکن را تهیه کنید.

وارد بکارید

دوتا 2 تاکید فراوانی روی تیم فایت ها دارد و به همین دلیل تمامی اعضای تیم باید همواره آماده نبرد باشند. اما اگر تیم تان توسط حریف غافل گیر شود، از همان ابتدای تیم فایت عقب خواهید افتاد و امکان باخت تان افزایش خواهد یافت. همواره باید حواس تان به حرکات تیم حریف باشد. بهترین روش ممکن هم برای زیر نظر گرفتن حرکات حریفان تان کاشتن وارد در مپ است.

کاشتن وارد فواید بسیار دیگری هم دارد. اگر کریپ های لاین را بیش از حد به سمت برج حریف تان هل داده و به اصطلاح لاین تان را Push کرده باشید، هر آن ممکن است اعضای تیم حریف شما را گنک کنند. کاشت وارد در موقعیت مکانی مناسب باعث خنثی شدن گنک حریف می شود. اگر هم در لین سخت مشغول به بازی کردن هستید و بیش از حد از تاور تان فاصله دارید، ابدا اهمیت وارد را دست کم نگیرید. لین سخت اولین گزینه تیم حریف برای گنک است.

دو نوع وارد در دوتا 2 وجود دارند. وارد ابسرور بخشی از مپ بازی را روشن می کند و هر حریفی که به محدوده آن وارد شود در مینی مپ شما نمایش داده خواهد شد. اما وارد سنتری برای دیدن واحد های نامرئی تیم حریف استفاده می شود.

همان گونه که باید با استفاده از وارد ها نقاط کلیدی مپ بازی رو روشن کنید، باید وارد های تیم حریف را هم شناسایی و نابود کنید. وارد ها آیتم هایی نامرئی اند و برای مشاهده آن ها نیاز به آیتمی چون سنتری وارد دارید. سعی کنید در نقاطی که فکر می کنید حریف ممکن است وارد کاشه باشد یک سنتری وارد قرار دهید تا وارد حریف را مشاهده و نابود کنید.

کاربرد دیگر وارد ها جلوگیری از اسپاون شدن کریپ های جنگل تیم حریف است. جانگلر تیم حریف با پاک سازی این کمپ ها گلد فارم می کند. اگر بتوانید وارد جنگل حریف شوید و در محدوده کمپ ها وارد بکارید کریپ های جنگل دیگر ظاهر نمی شوند و جانگلر حریف از گلد محروم می ماند.

کاشتن وارد در مپ با اینکه یکی از وظایف اصلی ساپورت هر تیم به شمار می روند، اما تنها محدود به او نیست، بخصوص در اوایل بازی و در فاز لاینینگ که ساپورت بیشتر مسئول محافظت از کری تیم است و چندان کاری به دیگر لاین ها ندارد. با این حال از آن جایی که وارد از جمله آیتم های قابل به اشتراک گذاری به شمار می رود. ساپورت می تواند آن ها برای مصرف تمامی اعضای تیم خریداری کند.

حواس تان را همواره به مپ بازی معطوف کنید

همان گونه که گفتیم، هیرو های تیم حریف هر لحظه ممکن است بر سر شما خراب شوند و گنک تان کنند. اشاره هم کردیم که مهم ترین راه برای جلوگیری از حمله های غافل گیرانه تیم حریف، روشن سازی مپ با وارد است.

اما نمی توان کتمان کرد که در برخی بازی ها، خصوصا بازی های سطح پایین تر اعضای تیم چندان تمایلی به کاشتن وارد نشان نمی دهند و ترجیح می دهند پول خود را صرف خرید آیتم هایی دیگر کنند. به سایر لین ها دقت کنید، اگر حریفی در لاینش نبود، احتمال زیادی وجود دارد که قصد حمله به شما را کرده باشد. تا حد ممکن به تاور تان نزدیک شوید تا در امان باشید.

در صورتی که قهرمان مقابل شما در لاینش نبود، حتما عدم حضور او را به اعضای تیم اطلاع دهید. اعلام نبود حریف که به آن Missing می گویندموجب خواهد شد که هم تیمی های تان حواس شان را جمع کنند و برای جلوگیری از گنک شدن، مطمئن تر بازی کنند.

دقت کنید که اگر توسط یکی از حریفان تان کشته شوید، وی قدرت مند تو خواهد شد. هرچه هم حریفان تان قدرت متد تر باشند، راحت تر پیروز خواهند شد. پس مهم ترین وظیفه هر هیرو ای در دوتا 2 زنده ماندن است. اگر هم می خواهید زنده بمانید و برنده بازی باشید، باید در نقاط کلیدی مپ بازی وارد بکارید و همواره حواس تان را به مینی مپ معطوف کنید.

گلد فارم کنید

(image)

هیرو های کری، وظیفه دارند هر چه زودتر ایتم های مورد نیاز شان را تهیه کنند تا در اواخر بازی بتوانند راحت تر با دیگر هیرو ها مبارزه کنند و در تیم فایت ها موثر باشند.به همین دلیل باید بتوانند تا حد ممکن لست هیت کریپ ها را از آن خود کنند.

از پای درآوردن کریپ ها، اولین و ابتدایی ترین شیوه کسب درآمد در دوتا به شمار می رود. هیرو های کری باید قادر باشند تا حد ممکن ضربه نهایی را به کریپ های لین و یا جنگل وارد کنند. سایر نقش ها بسته به نیاز شان باید از منابع مختلف گلد تغذیه کنند و چندان نباید جلوی فارم کردن کری را بگیرند.

اما وارد کردن ضربه نهایی به کریپ ها آن قدر ها هم که فکر می کنید ساده نیست. کریپ های تیم خودی همواره در حال آسیب رساندن به کریپ های دشمن هستند و ممکن است ضربه نهایی را از شما سلب کنند، ممکن است لین شما بیش از حد به زیر برج تان پوش داده باشد و برج با حملاتش لست هیت کریپ ها بدزدد.

برای اینکه قادر باشید ضربه نهایی را به کریپ ها وارد کنید، در وهله اول باید به خوبی با قدرت ضربات معمول قهرمان تان آشنا باشید و بدانید که هر ضربه دقیقا چه مقدار از نوار سلامتی کریپ ها را می کاهد.

به مرور که تجربه تان بیشتر می شود، قدرت ضربات قهرمان تان را خواهید شناخت. بیشتر به چشم تان اکتفا کنید و ببینید که نوار سلامتی کریپ ها باید به چه حدی برسد که با ضربه شما کشته شوند. بنابراین باید سعی کنید تا حد ممکن از خطای چشم تان بکاهید و سرعت عمل تان را افزایش دهید.

حواستان را بیشتر به کریپی معطوف کنید که کریپ های تیم شما یا برج تان مشغول حمله به او هستند، زیرا کریپ ها و برج به سرعت با حملات شان او را از پای در خواهند آورد و شما قادر نخواهید بود که لست هیت او را بگیرید.

به دیگر اعضای تیم تان کمک کنید

هیرو هایی که در لین خودشان از حریف شان جلو می افتند، می توانند به راحتی برای یاری رساندن به هم تیمی های شان به دیگر لاین ها بروند. بدین شکل می توانند با کشتن و یا حداقل یاری رساندن در کشتن دیگر هیرو ها گلد کسب کنند و هم دیگر هم رزمان شان در لین از حریفان شان جلو می افتند.

در برخی شرایط خاص ترک لین برای کمک رسانی به دیگر لین ها کاملا قابل توجیه است. برای مثال هنگامی که حریف مقابل تان از پای در آمده، تهدیدی متوجه برج لین تان نیست، وضعیت نوار سلامتی تان چندان وخیم به نظر نمی رسد و شرایط هم برای کشتن حریفان در دیگر لین ها کاملا مناسب است. در این شرایط نباید از رفتن به لاین های دیگر و کمک به هم تیمی های تان ابا داشته باشید.

گلد تان را درست خرج کنید

(image)

جدا از خرید آیتم، گلد برای بای بک هم استفاده می شود. بای بک در شرایطی که تیم دشمن به نکسوس شما رسیده و کسی هم نیست که از آن دفاع کند ضروری است. در برخی بازی های حساس و نفس گیر، همواره باید گلد خود را به درستی مدیریت کنید و مقداری هم برای بای بک نگه دارید.

دقت کنید که با مرگ بخشی از پول شما از دست می رود. همواره آیتم هایی که می خواهید بخرید را تحت نظر داشته باشید. پول هر کدام از زیر ساخت های آن که فراهم شد، سریعا آن را خریداری کنید زیرا اگر کشته شوید، باید مجددا برای تهیه آن فارم کنید.

حریف تان را دست کم نگیرید

حریفان تان را دست کم نگیرید! برخی هیرو ها نحیف و شکننده به نظر می رسند، اما کافی است نزدیک شان شوید تا روزگارتان را سیاه کنند. علاوه بر این که باید خود هیرو را به خوبی بشناسید، باید قدرت آن ها در طول بازی را هم در نظر داشته باشید. اگر حریف به خوبی فارم کرده و آیتم های خوبی هم بسته، نبرد تک به تک با او چندان درست نیست.

در برخی شرایط، تیم حریف سعی می کند تیم شما را به دام بکشاند. یکی از آن ها را تک و تنها در مپ بازی می بینید، به دنبالش می روید و ناگها هم تیمی هایش از زمین و زمان سر تان می ریزند! هیچ گاه برای کشتن هیرو ها به دنبال آن ها نروید، مگر اینکه مطمئن اید قادر به از پای در آوردنش هستید و دیگر هیرو های تیم حریف هم قادر به کمک به او نیستند.

در تیم فایت ها دقت کنید

در تیم فایت ها باید همواره به سلامتی خود، هم تیمی های تان و حریفان تان توجه کنید. دقت کنید که مهم ترین وظیفه تیم تان پیروزی در تیم فایت با کمترین تلفات ممکن است. هر نقشی در تیم فایت وظیفه خودش را دارد. ساپورت باید اعضای تیم را زنده نگه دارد، در حالی که تانک باید توجه دشمنان را به خود جلب کند و سپری برای هم تیمی هایش باشد. در همین حین کری تیم باید مهم ترین اعضای تیم حریف، یعنی کری های شان را هدف بگیرد.

از آن جایی که قدرت آسیب رسانی هر دو تیم کری هایش هستند، اولویت اصلی در تیم فایت ها باید از پای در آوردن کری ها باشد. روی آن ها تمرکز کنید و تا حد ممکن به او آسیب برسانید. اگر خود به عنوان کری بازی می کنید، باید علاوه بر اینکه به تیم حریف آسیب وارد می کنید، احتیاط هم کنید و کشته نشوید.

در تیم فایت ها تا جایی که لازم است مهارت های تان را استفاده کنید. هیچ گاه مهارت های تان را برای وارد ساختن ضربه نهایی و کشتن حریف نگه ندارید! اگر می توانید با قابلیت خود جان اعضای پرارزش تیم همانند کری را نجات دهید قابلیت خود را بی استفاده نگذارید. سعی کنید به کری تیم اجازه دهید که خودش لست هیت هیرو های حریف را بگیرد، مگر این که اطمینان دارید که چنین کاری از دستش ساخته نیست.

خونسرد باشید

یادتان باشد، هیچ بازی ای ارزشش ندارد که بخاطر ان اعصاب تان را به هم بریزید. اما متاسفانه در بازی های رقابتی، از لیگ آو لجندز و دوتا گرفته تا بتلفیلد و کال آو دیوتی، بازیکنی پیدا می شوند که عصبانیت خود را بر سر هم تیمی ها و حریفان شان خالی می کنند و یا با کوچک ترین باختی از کوره در می روند. مثل این گونه افراد نباشید، عصبانی نشوید، توهین هم نکنید!

با دیگر بازیکنانی که این آداب را رعایت نمی کنند و مدام با پرخاش گری جو بازی را متشنج می کنند وارد درگیری لفظی نشوید، اگر می بینید آرام نمی شوند، کافی است Mute شان کنید تا دیگر صدای شان را نشوید. در برد و باخت متواضع باشید، هیچ گاه حریفن تان را پس از برد مسخره نکنید و اگر هم بازی را باختید، با آن ها درگیر نشوید. لازم نیست با بازیکنان خاطی وارد درگیری لفظی شوید، کافی است در پایان بازی گذارش بررفتاری شان را ثبت کنید. مطمئن باشید که والو در اکثر موارد به گذارشات رسیدگی خواهد کرد و برخورد لازم را انجام خواهد داد.

به این ترتیب مجموعه مقالات دوتا 2 ما به پایان رسید. اگر نکته ای مدنظر دارید که در مقالات قبلی عنوان نشده، حتما آن را با کاربران دیجیاتو از طریق بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

The post appeared first on .

راهنمای استراتژی های موثر در Dota 2؛ راهنمایی های پیشرفته