جک هدفون هنوز به پایان خود نرسیده است

جک هدفون هنوز به پایان خود نرسیده است

هر سال که می گذرد شرکت های تولید کننده موبایل پرچمداران سال قبل خود را همراه با برخی تغییرات جدید به مخاطبانشان ارائه می کنند، اما همانطور که تایید می کنید این تغییرات عموما به ابعاد نمایشگر، ظرفیت باتری و پردازنده داخلی تلفن های همراه خلاصه می شود و کمتر پیش می آید که شاهد تحولی عظیم در آنها باشیم.

با این همه، در سال ۲۰۱۶ اپل به یکباره جک هدفون را از روی بدنه آیفون حذف کرد و یک سال بعد باقی صنعت موبایل نیز به تبعیت از آن دست به چنین اقدامی زدند و کاربران خود را مجبور نمودند که از میان دو گزینه لایتنینگ و USB-C یکی را انتخاب نمایند.

با این حال امسال اتفاقی جالب در حال وقوع در کنگره جهانی موبایل است: تولید کنندگان تلفن های همراه اندرویدی ظاهرا تصمیم گرفته اند از عرضه موبایل های فاقد این ویژگی خودداری کنند و به رسم همیشگی اسمارت فون هایشان را همراه با جک ۳.۵ میلیمتری صدا عرضه کنند.

آنها که از نزدیک خبرهای مربوط به این رویداد را دنبال کرده اند متفق القول بر این باورند که اکثر موبایل های به نمایش در آمده در بارسلون از جک هدفون بهره می گیرند، پس می توان اینطور نتیجه گرفت که «جک هدفون قرار نیست به این زودی ها جایی برود». البته شاید در برهه کنونی اینطور به نظر بیاید اما تردیدی نیست که در آینده ی شاید دور، این امر به واقعیت بدل می شود و موبایل ها دیگر چنین مشخصه ای نخواهند داشت.

XZ Premium

امسال موبایل های اکسپریا XZ Premium، ال جی جی ۶ و هوآوی پی ۱۰ ستاره های درخشان MWC 2017 بودند و می توان آنها را سه اسمارت فون پرچمدار حاضر در این رویداد خواند. با نگاهی به هر سه این موبایل ها در خواهیم یافت که هر سه دارای جک صدا هستند. حتی اگر بخواهید محصول بلک بری به نام کی وان را به این مجموعه اضافه کنید این موبایل نیز همراه با اندروید و جک ۳.۵ میلیمتری رونمایی شد.

موبایل های اندرویدی نوکیا ۳، ۵ و ۶ به همراه نوکیا ۳۳۱۰ دوست داشتنی نیز همگی به همان کانکتور صوتی استاندارد و جهانی مجهز هستند. اما نتنها مواردی که به آنها اشاره کردیم بلکه گلکسی اس ۸ هم که قرار است در دهه نخست فروردین رونمایی شود قطع به یقین این جک را با خود همراه دارد.

با این همه، با نگاهی اجمالی به روند یکسال گذشته صنعت تلفن همراه می توان اینطور نتیجه گرفت که این روند شاید اندکی کند شده باشد اما قرار نیست که به کلی فراموش گردد. موبایل های الترای اچ تی سی که در جریان CES معرفی شدند فاقد جک 3.5 میلیمتری صدا بودند. در ابتدا بسیاری تصور می کردند چون رقبای این شرکت رویکردی کاملا برعکس را در پیش گرفته اند، کمپانی تایوانی به خاطر این کار مرتکب اشتباهی بسیار بزرگ شده است.

ریچارد یو مدیرعامل هوآوی اما در حاشیه CES به گروهی از خبرنگاران گفت که امسال این شرکت یک موبایل پرچمدار را بدون بهره گیری از جک مذکور معرفی خواهد کرد. بنابراین می توان اینطور نتیجه گرفت که دست کم دو تولید کننده مطرح اسمارت فون در دنیا تصمیم گرفته اند که با سرعت بیشتری دستورالعمل استفاده از USB-C و وایرلس را عملیاتی کنند و کانکتور صوتی مرسوم را کنار بگذارند.

در برهه کنونی البته نمی توان گفت که این آینده دقیقا در چه زمانی رنگ واقعیت به خود می گیرد. اگر خبرها را دنبال کرده باشید حتما در جریان هستید که فروش آیفون در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۶ رکورد شکن شد، بنابراین حذف جک هدفون آنطور که تصور می شد به فروش آیفون صدمه نزد.

یکی دیگر از پرچمداران سال ۲۰۱۶ که بدون جک ۳.۵ میلی متری صدا به بازار عرضه شد موتو زی بود که طبق آمار و ارقام ظاهرا با ماژول ها و لوازم جانبی خودش حسابی مورد استقبال کاربران قرار گرفته و فروش بالایی هم دارد.

بنابراین در هر دوی موارد می توان اینطور نتیجه گرفت که نبود جک هدفون تاثیری در شانس موفقیت این موبایل ها نداشته است و آنطور که بسیاری تصور می کردند فروش این محصولات را تحت تاثیر قرار نداده است.

آنچه مشخص است جک هدفون هم اکنون ایمن ترین رویکرد حفظ مشتری برای تولید کنندگان موبایل است. این ویژگی ضمن آنکه نیازهای کاربران را تامین می کند، مشکلی را برای پیاده سازی طرح های جالب نظیر بدنه ضد آب، شارژ بیسیم و سیستم دوربین دوگانه روی این دستگاه ها برای شرکت های سازنده به وجود نمی آورد.

The post appeared first on .

جک هدفون هنوز به پایان خود نرسیده است