اپل در برابر ترامپ؛ انتقال تولیدات آیفون به خاک ایالات متحده چندان محتمل نیست

اپل در برابر ترامپ؛ انتقال تولیدات آیفون به خاک ایالات متحده چندان محتمل نیست

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده در کمپین انتخاباتی خود، عملکرد اپل را مورد انتقادات فراوان قرار داد. او اعتقاد داشت که موبایل های آیفون باید به جای چین، در خاک ایالات متحده تولید شوند. و اگرچه ترامپ طی نزدیک به یک ماهی که از ریاست جمهوری اش می گذرد دیگر سخنی در این باره به میان نیاورده، می توان حدس زد که همچنان بر انتقال تاسیسات تولیداتی اپل و تیم کوک به آمریکا پافشاری می ورزد.

لوکا مایستری، مدیر ارشد مالی اپل اخیراً طی کنفرانس Goldman Sachs به سوالات مربوط به انتقادات ترامپ در قبال تاسیسات اپل در خاک چین پاسخ داده است. وی می گوید:

یکی از مسائلی که در واشنگتن به آن اشاره کرده ایم، این حقیقت است که طی دهه گذشته، ما کمک زیادی به اقتصاد ایالات متحده کرده ایم. ما میلیاردها دلار روی ایالات متحده سرمایه گذاری کردیم. طی 10 سال پیشین، ما حدود 2 میلیون شغل در کشور به وجود آورده ایم؛ در میان جامعه توسعه دهندگان، در خرده فروشی های خودمان، در مراکز پشتیبانی و در زنجیره تامین کنندگان.

مایستری اگرچه به صورت مستقیم به تولید یا عدم تولید آیفون در خاک ایالات متحده پاسخ نداده، می توان این برداشت را از سخنان وی به دست آورد که اپل کماکان قصد دارد کارخانه هایش را در چین حفظ کند. علاوه بر این، به نظر می رسد که اپل با مطرح نمودن اشتغال زایی در ایالات متحده، البته به جز امر تولید آیفون، قصد دارد اهرم فشاری برای خود فراهم آورده و با ترامپ مقابله کند.

البته مدیر ارشد مالی اپل ایده تولید آیفون در ایالات متحده را کاملاً رد نکرده است و می گوید: «گمانه زنی در این باره فعلاً بسیار بسیار دشوار است.» وی در ادامه می افزاید که دولت ترامپ هنوز دست به هیچ حرکتی برای ترغیب کمپانی ها نسبت به انتقال تولیدات به خاک ایالات متحده نزده است.

مایستری در بخشی دیگر از سخنانش، وعده های ترامپ مبنی بر اِعمال مالیات مرزی را مورد انتقاد قرار داد. وی می گوید کاملاً بعید به نظر می رسد که مالیات مرزی، به نفع اقتصاد ایالات متحده باشد؛ چون در نهایت این مصرف کنندگان خواهند بود که باید هزینه آن مالیات را بپردازند.

The post appeared first on .

اپل در برابر ترامپ؛ انتقال تولیدات آیفون به خاک ایالات متحده چندان محتمل نیست