اوبر نرم افزاری طراحی کرده تا رانندگانش مقامات دولتی دردسرساز را سوار نکنند

اوبر نرم افزاری طراحی کرده تا رانندگانش مقامات دولتی دردسرساز را سوار نکنند

طبق گزارشی که اخیرا در نشریه نیویورک تایمز منتشر شده، اوبر چندین سال است از ابزاری به نام GreyBall برای سوار نکردن مقامات دولتی آمریکا استفاده می کرده و استفاده از این نرم افزار به خصوص در شهرهایی بیشتر بوده که خطر توقف فعالیت های اوبر در آنها وجود داشته است.

ابزاری که به آن اشاره شد، ظاهرا داده های مورد نیازش را از اپلیکیشن اوبر دریافت می کرده تا مقامات رسمی را در شهرهایی نظیر پاریس، بوستون و لاس وگاس شناسایی و آنها را سوار نکند.

نیویورک تایمز گزارش داده که این ابزار به خصوص در بازارهایی مورد استفاده قرار گرفته که فعالیت اوبر در آنها یا ممنوع بوده یا اینکه با محدودیت هایی روبرو بوده است. گفتنی است هم کارکنان سابق و هم فعلی اوبر شواهد و مستندات لازم در خصوص استفاده از این ابزار را در اختیار خبرنگار نیویورک تایمز گذاشته اند.

البته این شرکت کرایه خودرو وجود GreyBall را نفی نکرده است اما مدعی شده که ابزار مذکور نقش بسیار مهمی را در حفاظت از راننده ها ایفا کرده و آنها را از وجود مسافران خطرناکی که ممکنه بوده به راننده ها آسیب بزنند باخبر نموده.

سخنگوی این شرکت همچنین قابلیت ابزار مذکور در دور زدن مقامات رسمی شهرهای یاد شده را نیز تایید کرد و در توضیح خود اینطور آورد:

این برنامه درخواست ها از جانب مسافران جعلی که قوانین ما را نقض می کنند، رد می کند، حال فرقی ندارد که آن افراد قصد آسیب زدن به راننده ها را داشته باشند یا اینکه رقبایمان باشند که هدفشان مختل کردن فعالیت هایمان باشد. برنامه همچنین مسافرانی که با مقامات رسمی تبانی کردهو می خواستند راننده های ما را به دام بیاندازند شناسایی می کرد.

گفته می شود اوبر از سال 2014 میلادی تا کنون از این ابزار استفاده می کند و خود Greyball نیز بخشی از یک برنامه دیگر به نام VTOS (برگرفته از سرواژه های عبارت violation of terms of service به معنای نقض قوانین خدمت رسانی) است که به راننده ها کمک می کند افرادی که ممکن است قصد آسیب زدن به کسب و کارشان را داشته باشند، شناسایی نمایند.

The post appeared first on .

اوبر نرم افزاری طراحی کرده تا رانندگانش مقامات دولتی دردسرساز را سوار نکنند