انتشار اولین بنچمارک منتسب به چیپست هلیو X30

انتشار اولین بنچمارک منتسب به چیپست هلیو X30

معرفی از جانب هوآوی هیجان زیادی را در میان هواداران ایجاد کرد و همگان بی صبرانه منتظر بودند تا نتایج اولین تست ها و بنچمارک های این پردازنده ده هسته ای جدید منتشر شود. حال به نظر می رسد بالاخره اولین تست بنچمارک از چیپ مذکور به بیرون درز کرده است.

یکی از کاربران شبکه اجتماعی Weibo مدعی شده که به یک دستگاه موبایل مجهز به جدیدترین چیپست هوآوی دست یافته و بنچمارک Geekbench را روی آن به اجرا گذاشته است. شماره مدل پردازنده مذکور MT6799 است که با توجه به شیوه نامگذاری های کمپانی چینی، به نظر همان هلیو X30 باشد.

مشکل اصلی اینجاست که امتیازهای به دست آمده بسیار کمتر از حد انتظار است و به نظر می رسد سرعت کلاک هسته ها تا حد زیادی پایین آمده باشد. به طور قطع کلاک نهایی هسته های چیپست پرچمدار هوآوی رقمی بسیار بیشتر از ۱.۵۹ گیگاهرتز خواهد بود.

با توجه به رقم کلاک اما امتیاز به دست آمده در تست های تک و چند هسته ای کاملاً معقول و منطقی و در حد چیپ نسل قبل (هلیو X20) به نظر می رسند. به هر حال قطعا افزایش رقم کلاک تغییری شگرف در عملکرد X30 خواهد داشت.

به یاد داشته باشیم که هوآوی در زمان معرفی محصول فوق اعلام کرده بود که کلاک هسته های توانمند چیپست جدیدش برابر با ۲.۸ گیگاهرتز خواهد بود. البته دو دسته هسته کم مصرف تر با کلاک ۲.۳ و ۲ گیگاهرتز نیز برای انجام کارهای سبک و روزمره در دسترس قرار خواهد داشت.

با توجه به بهره گیری سخت افزار مذکور از معماری ۱۰ نانومتری کمپانی TSMC، انتظار می رود مصرف انرژی هلیو X30 نسبت به نسل قبل خود تا حدود ۵۰ درصد بهبود یافته باشد. ضمن این که هوآوی وعده داده قدرت پردازشی آن نیز تا ۴۰ درصد بیشتر باشد.

The post appeared first on .

انتشار اولین بنچمارک منتسب به چیپست هلیو X30