آیا 2017 سال موبایل های بهره مند از نمایشگرهای بدون حاشیه است؟

آیا 2017 سال موبایل های بهره مند از نمایشگرهای بدون حاشیه است؟

در چند سال اخیر بسیاری از تولید کنندگان تلفن های همراه به این نتیجه رسیدند که هرچه موبایل های خود را «بزرگ تر بسازند بهتر است». با در نظر داشتن همین رویکرد سامسونگ و دیگر شرکت ها فرایند طراحی اسمارت فون هایی با نمایشگرهای 5 اینچی را در دستور کار خود قرار دادند که البته به زعم بسیاری از کاربران و منتقدان بیش از اندازه برای یک موبایل بزرگ بود.

این روند به همین منوال ادامه یافت تا اینکه در برهه کنونی نمایشگرهای پنج اینچی به حزء اصلی اسمارت فون ها بدل شده اند و حتی چندی است که نمایشگرهای 5.5 و 5.7 اینچی در حال متداول شدن هستند. جالب است بدانید که شرکت های تولید کننده حتی به این ارقام نیز قانع نیستند و در ماه های اخیر شاهد ارائه محصولاتی با نمایشگرهای 6.4 اینچی نظیر بوده ایم.

اما نکته مهم در این رابطه آنکه در نبرد شرکت ها برای ارائه نمایشگرهای بزرگ تر همراه با محصولاتشان، خود موبایل ها نیز مرتبا بزرگ و بزرگ تر می شوند. البته بسیاری از کاربران همچنان از خرید اسمارت فون هایی با نمایشگرهای بزرگ تر از 5.7 اینچ خودداری می کنند و علت هم این است که دست گرفتن این گجت ها یا قرار دادنشان درون جیب با دشواری هایی همراه است.

با در نظر داشتن همین مشکلات انتظار می رود که در سال 2017، شرکت ها به راهکار مناسبی برای رفع این مشکل دست پیدا کرده باشند و بی آنکه بر حجم و ابعاد کلی محصولاتشان بیافزایند، آنها را به نمایشگرهای بزرگی که مطلوب کاربران است مجهز نمایند. راهکار چیست؟ عرضه تلفن های همراهی با نمایشگرهای بدون حاشیه.

نگاهی به گذشته با در نظر داشتن آینده

موبایل هایی که نمایشگرهای تقریبا بدون حاشیه دارند، ابدا مقوله تازه ای به شمار نمی روند هرچند که هنوز نتوانسته اند عموم کاربران را با خود همراه ساخته و به صورت انبوه به تولید برسند. نخستین بار چند سال پیش بود که شرکت هایی نظیر شارپ و اوپو با ارائه محصولاتشان ایده ارائه موبایل های بدون حاشیه را مطرح نمودند.

سپس در سال 2015 میلادی، سامسونگ موبایل گلکسی اس 6 اج را به صورت انبوه وارد بازار کرد که آن نیز به نوعی بدون حاشیه محسوب می شد. البته اضافه کنیم که این دستگاه تنها در دو جهت راست و چپ حاشیه های اندکی داشت و بخش های بالایی و پایینی اش همچنان مشابه با دیگر اسمارت فون های موجود در بازار بودند.

اواخر همان سال موبایل گلکسی اس 6 اج پلاس به بازار عرضه شد که زبان طراحی مشابه ای داشت و گلکسی اس 7 اج نیز که بعدها معرفی گردید، پیرو همان سبک و سیاق بود.

حالا در مرحله ای هستیم که نخستین نشانه ها دال بر همه گیر شدن طراحی تقریبا بدون حاشیه مشاهده می گردد. شیائومی در سال 2016 میلادی را در چین معرفی کرد که تقریبا فاقد هرگونه حاشیه در بخش بالایی، چپ و راست بود.

این اسمارت فون در سرتاسر دنیا به شدت مورد توجه قرار گرفت هرچند که قرار نیست خود دستگاه به صورت انبوه در خارج از خاک چین عرضه گردد. شیائومی حتی به خاطر استقبال بالایی که از این موبایل به عمل آمده بود را هم به مجموعه قبلی ارائه شده از آن افزود و این پیام را به مخاطبانش رساند که ایده عرضه موبایل های بدون حاشیه تبی نیست که یکشبه خاموش شود.

حالا در مرحله ای هستیم که نخستین نشانه ها دال بر همه گیر شدن طراحی تقریبا بدون حاشیه مشاهده می گردد.

البته اشاره نماییم تنها موبایل های بدون حاشیه شیائومی نیستند که این روزها تیتر نخست خبرگزاری های حوزه تکنولوژی را به خود اختصاص داده اند. آنطور که شایعات اخیر نشان میدهند موبایل گلکسی اس 8 سامسونگ نیز که در هفته های اخیر گمانه زنی های متعددی در مورد آن مطرح گردیده، چنین خاصیتی دارد و تصویری که در هفته های اخیر منتشر شده و گفته می شود که به پرچمدار آتی سامسونگ تعلق دارد نیز چنین مشخصه ای دارد.

در هر حال اگر شایعات صحت داشته باشند آنگاه انتظار می رود که گلکسی اس 8 هیچ حاشیه ای در سمت راست یا چپ خود نداشته باشد که این نیز تغییری اساسی در موبایل های خانواده گلکسی اس به شمار می رود چراکه اگر نسخه های قبلی از این سری را دیده باشید تایید می کنید که همگی آنها حاشیه اندکی دارند.

در اینجا باید باز هم اشاره نماییم که گلکسی اس 8 رقبایی هم در این حوزه دارد. آنطور که شایعات منتشر شده در رابطه با موبایل جی 5 ال جی نشان می دهند نمایشگر این پرچمدار نیز فاقد هرگونه حاشیه خواهد بود و حتی گفته شده که دارد که با فرمت استاندارد 16 به 9 کاملا متفاوت است.

این یعنی ال جی قصد دارد مفهوم تازه ای را برای نمایشگر جی 6 تعریف نماید و برای این منظور بر آن شده که ترکیبی از یک نمایشگر بلند را با طراحی بدون حاشیه ترکیب نماید تا ظاهری جذاب را برای پرچمدار بعدی اش به ارمغان آورد.

در کنار این موارد شاید بد نباشد اشاره ای هم به داشته باشیم که آن نیز طبق شایعات از طراحی بدون حاشیه بهره می گیرد.

این شرکت که بنابر برخی گفته ها اسنشال (Essential) نام دارد احتمالا اولین تلفن همراه خود را با این فرمت و تحت عنوان پرچمدار ارائه می کند و خود موبایل نیز تنها یکی از گجت هایی است که قرار شده در قالب خانواده محصولات خانه هوشمند اسنشال عرضه گردد.

حتما در جریان هستید که روبین سابقه ای طولانی در بازار اندروید دارد و اگر او بر این باور باشد که نمایشگرهای بدون حاشیه روی تلفن همراه ایده خوبی هستند احتمالا همینطور است.

گفتنی است که طبق برخی گزارشات دیگر، دست کم و البته بزرگ بهره خواهد گرفت که احتمالا حاشیه آن نیز به میزان چشمگیری کم شده است.

طبق شایعات اپل می خواهد از نمایشگر OLED در آیفون 8 استفاده نماید، ضمن آنکه طبق برخی شایعات این شرکت در نظر دارد نسخه پیشرفته ای از آیفون جدید را همراه با نمایشگر 5.8 اینچی خمیده معرفی نماید.

البته تا رونمایی از این موبایل هنوز چندماهی باقی مانده، بنابراین احتمال آنکه اپل باز هم ابعاد 4.7 و 5.5 اینچ را برای نسخه بعدی آیفون انتخاب نماید هنوز به کلی منتفی نشده است. با این همه، ایده استفاده از نمایشگری بدون حاشیه و لبه به لبه در این محصول چندان بعید و دور از ذهن به نظر نمی رسد.

روشن است که وجود نمایشگر بدون حاشیه در تمامی محصولاتی که به آنها اشاره نمودیم منوط به تایید شرکت های سازنده شان است، بنابراین هنوز نمی دانیم که آیا محبوب ترین اسمارت فون های بازار نیز از این روند پیروی می کنند یا خیر؟ لذا شاید بهترین راه این باشد که تا رونمایی رسمی هر کدام از این پرچمداران صبر کنیم.

این گرایش از کجا شکل گرفته است؟

ممکن است این سوال در ذهنتان شکل گرفته باشد که این طراحی نخستین بار از کجا شکل گرفت؟ اسمارت فون های بهره مند از نمایشگرهای بزرگ طرفداران زیادی دارند اما این دستگاه ها معایب خاص خود را هم دارند.

حتما تایید می کنید این اسمارت فون ها به طور کلی حجیم هستند و بدنه بزرگی دارند و به همین خاطر دست گرفتن شان اندکی دشوار است. لذا حالا که بسیاری از مشتریان به وجود نمایشگرهای بزرگ تر از 5 اینچ عادت کرده اند شاید بهتر آن باشد که شرکت ها صرفا ابعاد نمایشگر را در محصولات خود افزایش داده و اندازه کلی موبایل را طبق سابق نگه دارند.

از سوی دیگر تکنولوژی نمایشگرهای موبایل نیز مرتبا پیشرفته تر می شود. این قطعات حالا استحکام بیشتری دارند و نسبت به سال های قبل انعطاف پذیری شان بیشتر شده و این یعنی امور بیشتری را میتوان با استفاده از آنها انجام داد. علاوه بر این، بسیاری از اسمارت فون های پیشرفته امروزی حالا دیگر به نمایشگرهای OLED مجهزند که نسبت به انواع LCD باریک تر بوده و در نتیجه راحت تر میتوان آنها را به صورت خمیده درآورد و در موبایل های ضد آب به خدمت گرفت.

حتی برخی تحلیلگران انتظار دارند که این ترند در نسل بعدی اسمارت فون های میان رده که سال آینده وارد بازار می شوند نیز به خدمت گرفته شوند، البته در صورتی که کاربرد آنها در نسخه پرچمدارشان با موفقیت همراه بوده باشد.

آیا نبود حاشیه مزایایی برای شما دارد؟

آماده باشید یا خیر، به باور تحلیلگران تا ورود انبوه موبایل هایی با نمایشگرهای بدون حاشیه به بازار زمان زیادی باقی نمانده. آیا از نبود حاشیه روی نمایشگر موبایل تان استقبال می کنید یا بیشتر کم شدن ابعاد کلی دستگاه برایتان اهمیت دارد؟

اگر انتخاب با شما بود ترجیح می دادید شرکت های تولید کننده روی افزایش رزلوشن، روشنایی و عمر باتری محصولاتشان کار کنند یا کم کردن حاشیه ها؟

The post appeared first on .

آیا 2017 سال موبایل های بهره مند از نمایشگرهای بدون حاشیه است؟